دلایل تهدیدات هسته‌ای روسیه علیه نیروهای ناتو در اوکراین

سیاسی

از زمان وقوع بحران در اوکراین، مقامات بلند پایه روسیه مثل پوتین به صورت علنی تهدیدهای هسته‌ای و قدرت‌نمایی‌های هسته‌ای گسترده‌ای را علیه نیروهای ناتو در اوکراین انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رونامه وال استریت ژورنال، تهدیدات و قدرت‌نمایی‌های هسته‌ای اخیر روسیه علیه نیروهای ناتو در اوکراین حتی در پرتنش‌ترین روزهای جنگ سرد میان روسیه و آمریکا کم‌تر دیده شده بود.

عده‌ای معتقدند بخشی از تهدیدات هسته‌ای اخیر پوتین به دلیل باز گرداندن نیروی نظامی از دست رفته روسیه در سال‌های جنگ سرد است.

دلیل دیگر این موضوع آن است که هم‌اکنون روسیه بیش از هر زمان دیگری بر زرادخانه هسته‌ای خود متکی است؛ هم‌اکنون روسیه دارای هم‌پیمانان ضعیف‌تر، تعداد نیروهای نظامی کم‌تر و تسلیحات نظامی فرسوده‌تری نسبت به آمریکا است که همین مساله و به نوعی پس از تحریم‌های اقتصادی اخیر غرب علیه روسیه و انزوای مسکو، باعث تغییر استراتژی دفاعی و بازدارندگی روسیه شده است.

بروس بلیر، یکی از محققان برجسته دانشگاه پیرنستون آمریکا معتقد است تهدیدهای اخیر هسته‌ای روسیه تنها یک تهدید لفظی نیست و باید بسیار آن‌ها را جدی دانست.

هم‌چنین رزمایش‌های اخیر روسیه همگی به نحوی دارای تجهیزات هسته‌ای بوده‌اند و کرملین دستور داده است تا ظرف پنج سال آینده زرادخانه و تجهیزات هسته‌ای روسیه به‌روزرسانی شود.

او تاکید کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که آستانه صبر و تحمل استفاده از تسلیحات هسته‌ای نسبت به روزهای جنگ سرد کاهش یافته است.

انتهای پیام

کد N781854