جنجال بر سر شعار "مرگ بر آمریکا " در واشنگتن

شبکه خبری سی بی اس آمریکا , شعار مرگ بر آمریکا

کسانی که در آمریکا بر این تصورند که ایران خواهان نابودی آمریکا است، یک بار دیگر درست فکر کنند! اگر شما بر این باورید که طنین مداوم " مرگ بر آمریکا" در ایران معنای خاصی دارد ، ریادی حساس هستید!

گزارشگر شبکه خبری سی بی اس آمریکا در گزارشی که در برنامه صبحگاهی روز شنبه خود به روی آنتن برد تفسیری درباره شعار" مرگ بر آمریکا" در نماز جمعه تهران ارایه کرد که با انتقاد برخی از سایت های محافظه کار آمریکایی روبرو شد.

به گزارش عصر ایران " الیزابت پالمر" گزارشگر شبکه خبری سی بی اس آمریکا روز شنبه در برنامه صبحگاهی سی بی اس (this morning) به هنگامی که می خواست درباره واکنش ها به تفاهم لوزان در ایران صحبت کند در گزارش خود به برگزاری نماز جمعه در فردای روز اعلام تفاهم در تهران پرداخت و به حمایت خطیب جمعه موقت تهران (آیت الله امامی کاشانی) از تفاهم لوزان به عنوان یک نشانه از جو مثبت درباره تفاهم سیاسی در لوزان اشاره کرد.

گزارشگر با این حال تاکید کرد : "در نماز جمعه این هفته نیز طبق معمول شعار مرگ بر آمریکا همچنان سرداده شد اما این شعار در ایران بیشتر از اینکه از روی خصومت سرداده شود تبدیل به عادت شده است."


الیزابت پالمر در برنامه صبحگاهی سی بی اس
http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1394/1/17/451077_502.jpg

این تحلیل گزارشگر بریتانیایی تبار سی بی اس با انتقاد  برخی وب سایت های محافظه کار آمریکایی از جمله "آمریکن ثینکر" و " ویز بنگ" روبرو شد.

"آمریکن ثینکر" در مطلبی انتقادی از تفسیر گزارشگر سی بی اس در کم اهمیت جلوه دادن به شعاری ضد آمریکایی  که هر هفته در ایران سر داده می شود ، به کنایه نوشت: " کسانی که در آمریکا بر این تصورند که ایران خواهان نابودی آمریکا است، یک بار دیگر درست فکر کنند! اگر شما بر این باورید که طنین مداوم " مرگ بر آمریکا" در ایران معنای خاصی دارد ، ریادی حساس هستید! "

این وب سایت محافظه کار در ادامه می نویسد: " خب این تفسیر سی بی اس می تواند یک تسکین باشد اما این شبکه ظاهرا می خواهد در تفسیری جدید از نظم نوین جهانی با قدرتی که از برقرارای ارتباط با ذهن ایرانی ها دارد (تله پاتی)! از ضمیر آنها تفسیر جدیدی بیرون بکشد و این گونه وانمود کند که نفرت عشق است، بالا پایین است و کجی راستی است."

وب سایت "ویز بنگ "  نیز در مطلبی  با تیتر" لیبرال های بی دین آمریکا معنای مرگ بر آمریکا  را باور نمی کنند" با انتقاد  از این گزارشگر سی بی اس می نویسد: " یک آدم معقول و معمولی وقتی فردی به صراحت در مقابل چشمانش به او بگوید از او متنفر است ،باور می کند. لیبرال ها اما این طور نیستند به ویژه در مورد ایران که در آنجا هر هفته به طور منظم شعار مرگ بر آمریکا (در نماز جمعه ها) سر داده می شود.لیبرال ها اساسا نسبت به شعارهای ضد آمریکایی که همه روزه در ایران علیه ما سرداده می شود حساسیت ندارند."

این وب سایت در ادامه می نویسد سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا هم اخیرا در پاسخ به سوال خبرنگاران در نشست های خبری شان تلاش کردند روی این موضوع ماله بکشند و وقتی خبرنگاران از آنها پرسیدند که چطور اوباما به کشوری که در آن به طور روزانه و معمول شعار مرگ بر آمریکا سر داده می شود اعتماد دارد اما به نتانیاهو اعتماد ندارد، طفره رفتند.

این وب سایت در ادامه می نویسد  اخیرا جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید شعار مرگ بر آمریکا در ایران را این گونه تفسیر کرده که این شعار مصرف داخلی دارد.

این مطلب در ادامه می نویسد: روز شنبه هم الیزابت پالمر در تفسیر شعار مرگ بر آمریکا گفت این شعار از روی خصومت نیست بلکه عادت است، حالا ما می خواهیم بدانیم این گزارشگر از کجا چنین برداشتی ارایه می کند؟ یا اینکه صرفا این تفسیر یک روایت است که او تلاش دارد آن را جا بیندازد!"
کد N781642