وزیر انرژی آمریکا: تفاهم کنونی با ایران بهترین گزینه بود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

وزیر انرژی آمریکا در واکنش به مخالفت‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با بیانیه سوئیس، گفت: ما به طور قطع دیدگاه‌ بسیار بسیار متفاوتی در خصوص حقایق این تفاهم داریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا روز یک‌شبنه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس بار دیگر از بیانیه مشترک ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئیس دفاع کرد و گفت: چارچوبی که ما برای یک توافق هسته‌ای با ایران به آن دست پیدا کرده‌ایم به تمام راه‌های احتمالی این کشور برای دستیابی به سلاح هسته‌ای رسیدگی کرده است.

وزیر انرژی آمریکا در پاسخ به مخالفت‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به این بیانیه تأکید کرد: به طور قطع ما دیدگاه بسیار بسیار متفاوتی درباره این حقایق داریم. این تفاهم به جامعه بین‌الملل دسترسی و شفاف سازی بی‌سابقه‌ای در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌دهد.

مونیز ادامه داد: ما باید تأکید کنیم که این یک توافق 10 ساله نیست بلکه یک تفاهم بلندمدت است که هیچ غروبی ندارد و امیدواریم که ایران تا پایان به آن پایبند بماند.

وزیر انرژی آمریکا یکی از راه‌هایی که می‌تواند پایبندی ایران به تعهداتش را تضمین کند دسترسی‌هایی دانست که طبق این تفاهم به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شده است.

وی در این باره گفت: آمریکا بر تمام زنجیره هسته‌ای ایران از اورانیوم گرفته تا تأسیسات سانتریفیوژ و تولید آن نظارت خواهد داشت. این کشور همچنین سوخت مصرفی‌اش را خارج خواهد کرد و رآکتور آب سنگین خود را به گونه‌ای بازطراحی می‌کند که پلوتونیوم کمتری تولید خواهد کرد.

مونیز همچنین در واکنش به برخی گزارشات رسانه‌ها مبنی بر وجود اختلافاتی در بیانیه‌های صادر شده از سوی ایران و آمریکا در خصوص مذاکرات سوئیس، تأکید کرد که اغلب ابعاد بیانیه ایران به واقع درست و اصولی است و واضح است که در آن بر دیگر بخش‌های این تفاهم تأکید شده است و آنها (ایرانی‌ها) بر نکات مورد نظرشان متمرکز شده‌اند.

وی در ادامه این گفت‌وگو درباره چگونگی لغو تحریم‌های ایران مدعی شد: در خصوص تحریم ها باید این مسأله را به وضوح مشخص کنم که لغو تحریم‌ها تنها زمانی که ایرانی‌ها با محدودیت‌های کلیدی بر برنامه هسته‌ای‌شان همکاری کنند آغاز خواهد شد و این همان چیزی است که زمان گریز هسته‌ای را از دو ماه به یک سال افزایش می‌دهد.

وزیر انرژی آمریکا گفت که تفاهم کنونی بهترین گزینه بوده است و موجب تضعیف توانایی‌های آمریکا برای کاهش نفوذ ایران در منطقه خاور میانه نخواهد شد.

وی ادامه داد: تردیدی وجود ندارد که ما هنوز مسائل بسیار بیشتری با ایران داریم و این تفاهم بر حمایت قوی ما از هم‌پیمانان و دوستانمان در منطقه تأثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران از زمان انتشار این بیانیه در روز پنجشنبه همواره تاکید کرده‌اند که قطعنامه‌های سازمان ملل و تحریم‌های ایران به محض اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای لغو خواهند شد.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت: غربی ها درباره نحوه رفع تحریم ها سوء تفاهمات زیادی را ایجاد کردند و سعی کردند بگویند اول تعلیق می شود و مرحله بندی است و تبلیغاتی ایجاد کردند اما بیانیه مشترکی که خانم موگرینی و آقای ظریف خواندند خیلی گویا بود.

وی تاکید کرد: تمامی تحریم های اقتصادی و مالی و تمامی قطعنامه های شورای امنیت در روز اول اجرای توافق نامه لغو خواهد شد و این توافق کاملا وجود دارد و راه حلی است که به آن رسیدیم.

انتهای پیام

کد N781576