گزارش روزنامه اقتصادی آمریکایی از ایران پس از لغو تحریم ها: رونق اقنصادی باعث تقویت روحانی می شود

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,اقتصاد ایران,رکود اقتصادی,تحریم اقتصادی

تسنیم نوشت:

وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: بخش خصوصی ایران که از تحریم ها آسیب دیده امیدوار است با لغو تحریم ها به تدریج چشم انداز فعالیت اقتصادی در ایران بهبود یابد.

سعید لیلاز، اقتصاددان اصلاح طلب گفت: لغو تحریم ها می تواند موجب گشایش اقتصاد ایران شود.
لیلاز گفت: «در سایه تحریم ها ما شاهد پیدایش یک طبقه اجتماعی جدید شده ایم. تعداد آنها کم است، اما به دلیل پولی که به دست آورده اند، دارای قدرت زیادی هستند.»
جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک گفت، تحریم ها موجب منتفع شدن برخی تجار شده است، زیرا آنها دسترسی بهتری به مجاری محدود تجارت خارجی که همچنان باز است دارند.
او گفت: «لغو تحریم ها موجب دموکراتیزه شدن دسترسی به بازارهای جهانی می شود.»
اصلاح طلبان ایرانی به رهبری حسن روحانی، رئیس جمهور مشتاقانه به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی به اقتصاد ایران هستند.
حسین عبده تبریزی، مشاور ارشد وزارت راه و شهرسازی ایران گفت، بانک مرکزی باید میلیاردها دلار پول آزاد شده را تا پایان تحریم ها به بخش خصوصی ایران که از سال ها انزوا به شدت آسیب دیده، تزریق کند.
بر اساس تفاهمی که این هفته به دست آمد، تحریم های هسته ای علیه ایران در مقابل محدود شدن برنامه هسته ای ایران لغو خواهد شد. احتمالا تحریم فروش نفت ایران و تحریم مبادلات مالی بانک های ایرانی جزو اولین تحریم هایی خواهد بود که برداشته می شوند.
اقتصاد ایران شاهد ورود میلیاردها دلار پول نفتی خواهد بود که در بانک های خارجی بلوکه شده بودند و این کشور قادر خواهد بود مجددا بدون محدودیت نفت خام خود را به فروش برساند.
این موضوع موجب تقویت جایگاه سیاسی دولت حسن روحانی خواهد شد. وی در ماه های گذشته با کاهش صادرات نفت به دلیل تحریم ها، و همچنین افت قیمت جهانی نفت مواجه بوده است. مجموعه این عوامل موجب آسیب دیدن بودجه دولت و اقتصاد ایران شده است.
اختلافات بین کسانی که معتقدند لغو تحریم ها موجب تقویت حکومت ایران خواهد شد و آنهایی که می گویند این اقدام می تواند در طول زمان موجب تضعیف حکومت شود، در واشنگتن نیز بازتاب داشته است.
دولت اوباما معتقد است که زمانی که توافق هسته ای در طی 10 تا 15 سال آینده منقضی می شود، شیوه حکومت ایران تغییر کرده یا حداقل تعدیل شده است. اما جمهوری خواهان کنگره در عین حال می گویند، به اصطلاح تندروها قادر خواهند بود از قدرت اقتصادی خود برای تثبیت جایگاه خود در داخل و دنبال کدن فعالانه تر سیاست های خود در خارج از مرزها استفاده کنند.

 


23231

 

کد N781571