اعلام منطقه کشتیرانی ممنوع نزدیک سواحل شرقی کره‌شمالی/ احتمال آزمایش موشکی مجدد پیونگ‌یانگ

براساس گزارش رسانه‌های کره‌جنوبی، کره‌شمالی نزدیک سواحل شرقی خود منطقه کشتیرانی ممنوع اعلام کرده و ممکن است پیش از سفر وزیر دفاع آمریکا به کره‌جنوبی موشک‌های بیشتری را آزمایش کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پیونگ‌یانگ روز جمعه چهار موشک کوتاه برد به سمت سواحل غربی شلیک کرد که کره جنوبی از آن به عنوان تلاشی برای تشدید تنش‌ها در زمان برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا یاد کرد. دو کره اخیرا وارد جنگ لفظی شدیدی شده‌اند و علت آن بازداشت دو تبعه کره جنوبی از سوی پیونگ یانگ به اتهام جاسوسی بوده است.

هنوز مشخص نیست که آیا هشدار به کشتی‌ها برای دور ماندن از سواحی شرقی کره شمالی تلاشی برای شلیک موشک‌های جدید باشد یا خیر. معاون سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت: هنوز هیچ نشانه‌ای از تحرکات خاص وجود ندارد و هنوز هشدار کشتی رانی ممنوع برای سئول و یا سازمان دریایی بین‌آلملل (IMO) ارسال نشده است.

پیش از این کره‌شمالی برای آزمایش‌های موشکی دور برد به سازمان مذکور اطلاع داده بود و مدعی است که این موشک‌ها برای پرتاب ماهواره به فضا بوده است.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا قرار است سفر سه روزه خود به سئول را از روز پنج شنبه آغاز کند. خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک مقام دولتی گفت که هشدار کشتی رانی ممنوع از اول آوریل اجرایی می‌شود و این ممکن است نشانه‌ای احتمالی از شلیک موشک میان برد رودونگ باشد.

انتهای پیام

کد N781413