سفر غیرمنتظره وزیر خارجه چین به روسیه

وزیر امور خارجه چین در پی دعوت همتای روس خود امروز (دوشنبه) برای سفری سه روزه به مسکو سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، با وجود اینکه این سفر با هدف آمادگی‌های اولیه برای سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به روسیه که در نهم ماه مه صورت خواهد گرفت، انجام شده اما خبر این سفر تا روز پنج شنبه به صورت رسمی اعلام نشده بود.

این دومین سفر چند روزه مقامات عالی‌رتبه چینی به روسیه طی یک ماه اخیر است.

پیش از این "لی ژانشو"، رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست در سفری که اعلام شده بود به منظور فراهم کردن مقدمات سفر شی جینپینگ به مسکو رفته بود.

در همین حال وزارت خارجه روسیه طی بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: در این دیدار به همکاری‌های دو جانبه دو کشور در امور بین‌المللی که یکی از مهمترین جنبه همکاری استراتژیک روسیه چین است، پرداخته خواهد شد.

گفته می‌شود علاوه بر این وزرای خارجه دو کشور قرار است درباره روابط اقتصادی، برنامه هسته‌ای ایران، اوضاع شبه جزیره کره و بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

گفته می‌شود در این دیدار همچنین قرار است به توافقی مهم درباره مساله یمن دست یافته شود. این در حالی است که روسیه مکررا پایان خشونت‌ها در یمن را از طریق اجرای یک آتش‌بس و محدودیت نظامی خواستار شده است. چین نیز پیش از این با استفاده از نیروهایی شهروندان خود را از عدن خارج کرد.

انتهای پیام

کد N781345