در آستانه برگزاری انتخابات؛

شورشیان سودان صندوق‌های رای‌ را مصادره کردند/درخواست مجدد مخالفان برای تحریم انتخابات

سودان

گروهی از شبه‌نظامیان در ایالت کردفان جنوبی در سودان با هدف ایجاد اخلال در روند انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی هفته آینده سودان، در حمله‌ای توانستند خودروی حامل صندوق‌های رای‌ را متوقف کرده و آن را به تصرف خود درآورند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ارنو نقوتلو لودی، سخنگوی جنبش و ارتش مردمی آزادسازی سودان - شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای "ارتش مردمی" روز شنبه در کمینی در مسیر کادقلی - دلنج توانستند یک خودروی حامل صندوق‌های رای‌گیری را در حالی که از دلنج به کرقل در حرکت بود، متوقف کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ارتش مردمی طرح خود برای تعطیلی انتخابات ریاست‌جمهوری در سودان از طریق جنبش نظامی را ادامه می‌دهد.

این ارتش در ادامه از همه مردم سودان خواست از کلیه پایگاه‌ها و مناطق نظامی دوری کنند چراکه آنها اهداف این ارتش محسوب می‌شوند که به زودی به صورت مستقیم مورد هدف حملات قرار خواهند گرفت.

الصوارمی خالد سعد، سخنگوی ارتش سودان در واکنش به این بیانیه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: ما اطلاعاتی برای تایید خبر توقیف خودروی حامل صندوق‌های رای‌ در مسیر حرکتش به دلنج نداریم.

ارتش مردمی سودان ماه گذشته حملات خود را با هدف تعطیلی انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمان سودان آغاز کرد. این انتخابات قرار است در 13 آوریل برگزار شود و احزاب برجسته مخالف سودان اعلام کرده‌اند این انتخابات را که گمان می‌رود عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان در آن پیروز شود، تحریم خواهند کرد.

در این راستا گروه‌های مخالف سودان روز یکشنبه با هدف تلاش برای براندازی نظام تحریم انتخابات را که آن را غیرشفاف می‌دانند، خواستار شدند و افزودند: نظام مذاکره را رد می‌کند و خواهان جنگ است.

گروه‌های مخالف نشست مقدماتی را که دولت اخیرا آن را رد کرد، آخرین فرصت برای پایان جنگ و تحقق دموکراسی خواندند.

در این بیانیه که به امضای گروه‌ ندای سودان رسیده است، آمده که نظام و حزب کنگره ملی تلاش کرد تا نشست مقدماتی و طرح آلمان برای حل سیاسی بحران سودان را به شکست به کشاند در حالی که آن دو آخرین فرصت پیش روی دولت بودند.

گروه ندای سودان شامل جبهه انقلابی، حزب الامه به رهبری صادق المهدی و ائتلاف گروه‌های مخالف دیگر است.

عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سودان روز جمعه گذشته در جشن فارغ‌التحصیلی گروه جدیدی از افسران در ام درمان اعلام کرد: ارتش هرگز به شورشیان اجازه نخواهد داد که در روند انتخابات ریاست‌جمهوری را در ایالت‌های دارفور، نیل آبی و کردفان جنوبی خللی وارد کنند.

محمدحسین در ادامه تاکید کرد: فعالیت‌های اخیر شورشیان برای شکست انتخابات هرگز موفقیت‌آمیز نخواهند بود.

شورشیان وابسته به جنبش مردمی آزادسازی سودان شمالی در سال 2011 عملیات مسلحانه خود در مخالفت با دولت را در استان‌های کردفان جنوبی و نیل آبی آغاز کردند. بیشتر اعضای این جنبش از قبایل غیرعرب سودان هستند که از بی‌توجهی دولت و تبعیض در مورد آنها شکایت دارند.

چهار دور مذاکره میان دولت سودان و شورشیان که با میانجی‌گری اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی با هدف توقف آتش‌بس در دو استان انجام شد، موفقیت‌آمیز نبود.

انتهای پیام

کد N781310