روایت نقوی حسینی از گزارش ظریف در کمیسیون امنیت:

تحریم‌های مالی اتحادیه اروپا بعد از راستی‌آزمایی آژانس لغو می‌شود

سیاسی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به گزارش ظریف دراین کمیسیون گفت: به گفته وزیر امور خارجه، تحریم‌های مالی اتحادیه اروپا بعد از راستی‌آزمایی آژانس لغو می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدحسین نقوی با اشاره به نشست عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: در این جلسه، آقایان تحت‌روانچی و قشقاوی نیز حضور داشتند.

وی افزود: در ابتدای جلسه، رئیس کمیسیون توضیحاتی درباره اهمیت موضوع مذاکرات و نتایج آن ارائه داد و گفت که کار مهمی بود، چرا که ما در مقابل قدرت‌های مدعی بودیم؛ وزیر امور خارجه نیز در ابتدای جلسه اعلام کرد که هنوز در جلسه هیأت دولت حضور نیافته‌ام تا گزارشی به اعضای دولت بدهم.

در همه مراحل غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها را حس می‌کردیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: وزیر خارجه تأکید کرد که «این بار گزارش جامعی از مذاکرات و نتایج آن را به ملت ایران داده‌ام؛ مذاکرات بسیار سختی بود و در همه مراحل غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها را حس می‌کردیم. در این مجال کوتاه فقط می‌توانم با برخی ابهامات پاسخ دهم، در عین حال که نگرانی‌های دوستان عزیز را هم کاملاً درک می‌کنم، نکته اول اینکه هیچ تفاوتی بین متن قرائت شده اینجانب و موگرینی نبود».

نقوی حسینی ادامه داد: آقای ظریف گفت که اشکال در ترجمه بود و نکته دوم اینکه آنچه که بیان شده یک چارچوب مفهومی است و متن اصلی توافق هنوز نگارش نشده است و گام بعدی ما نگارش و تدوین توافق نهایی است که البته، کار بسیار سختی هم خواهد بود. موضوع سوم نیز «فکت‌شیت» آمریکایی‌هاست که ابهامات، کذب‌ها و اشکالات زیادی داشت.

وی افزود: موضوع چهارمی که وزیر امور خارجه اشاره کرد تضمین‌های طرف ایرانی بود؛ ظریف گفت که «ما تا تیرماه مذاکره می‌کنیم و امیدواریم به توافق برسیم ولی قطعی هم نیست که طی سه ماه آینده به توافقی برسیم؛ اگر توافق شد، توافق به شورای امنیت سازمان ملل محدود می‌شود، بر اساس ماده ۴۱ فصل هفتم قطعنامه را تأیید می‌کند و همه قطعنامه‌های قبلی را «لغو» می‌کند و اتفاق در همان لحظه و قبل از اجرا صورت می‌پذیرد و پروژه هسته‌ای از دستور کار شورای امنیت خارج می‌شود».

ممکن است طرف ایرانی هم «فکت شیت» تهیه کند

نقوی حسینی تصریح کرد: وزیر امور خارجه در این جلسه گفت که بعد از این،‌ اجرای تعهدات شروع می‌شود و با راستی‌آزمایی آژانس، همه تحریم‌های اقتصادی مالی اتحادیه اروپا «لغو» و تحریم‌های ثانویه آمریکا «متوقف» می‌شود؛ علت آن هم این است که اگر بخواهیم لغو شود، باید تصویب کنگره را داشته باشیم و ما نمی‌خواهیم کنگره برود. در ارتباط با پروتکل الحاقی هم،‌ قطعاً ما خلاف قانون عمل نمی‌کنیم و بالاخره اینکه «بازگشت‌پذیری» تضمین نهایی ماست که صراحتاً‌ ذکر شده است؛ ما به دلایلی نخواستیم، وارد بازی «فکت‌شیت» شویم و ممکن است ما هم فکت‌شیت تهیه کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: پس از توضیحات مقدماتی ظریف، نمایندگان عضو و غیر عضو کمیسیون نقطه‌نظرات خود را مطرح کردند؛ در این جلسه بیش از ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس در کمیسیون حضور یافتند و آقایان «آقامحمدی، کوثری، جهانگیرزاده، آصفری، کریمی قدوسی، جلالی، دواتگری، زارعی، نبویان، بذرپاش، احمد توکلی و زاکانی» نظرات خود را مطرح کردند.

وی همچنین گفت: از آنجایی که سؤالات نمایندگان بسیار زیاد بود، بنابراین مقرر شد که ظریف سؤالات و ابهامات را یادداشت کند تا در جلسه روز سه‌شنبه صحن به همه آنها پاسخ دهد.

نقوی حسینی در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه، همچنین از زحمات نیروی انتظامی در تأمین امنیت اجتماعی در ایام تعطیلات عید نوروز تقدیر شد.