صلیب سرخ:

جنگ مشکل کم آبی در خاورمیانه را به مرحله بحرانی رسانده است

سیاسی

کمیته بین المللی صلیب سرخ در مورد بحرانی شدن وضعیت کم آبی در کشورهای منطقه به دلیل درگیری های نظامی، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، گزارش جدیدی که از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ منتشر شده حاکی است به دلیل ادامه نبردهای سنگین در سوریه و عراق و نیز نظر به این که مردم بسیاری کماکان در حال دست و پنجه نرم کردن با آثار درگیری های لبنان و سرزمین های اشغالی هستند، وضعیت منابع آبی و سیستم های انتقال آب فرسوده این منطقه به نقطه بحرانی رسیده است.

بر این اساس حتی بدون در نظر گرفتن آثار مخرب خشکسالی ها و نبردهای اخیر، بسیاری از کشورهای خاورمیانه و خلیج فارس در تلاشند تا پاسخگوی نیازهای آبی جمعیت رو به رشد شهری و تقاضای فزاینده به محصولات غذایی باشند.

اکنون با حدود 7.6 میلیون آواره در سوریه و حدود 3.8 میلیون سوری دیگر که در جستجوی امنیت به کشورهای همسایه گریخته اند، در کنار 2.5 میلیون آواره در عراق، شرایط از این هم وخیم تر شده است.

در همین رابطه «پیتر مائورر» رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت: «سیستم های آبرسانیِ منطقه تحت فشار زیادی هستند. منابع آبی به سرعت در حال اتمام هستند و زیرساخت های آبی در مناطقی که مقامات محلی از قبل نیز برای پاسخگویی به نیازهای جمعیت رو به رشد خود تحت فشار بوده اند، به شدت صدمه دیده اند.

مائورر با بیان این که آوارگی گسترده به دلیل درگیری فقط باعث تشدید مشکل شده است تاکید کرد: اگر اقدامی فوری اتخاذ نشود، به زودی به نقطه بحرانی می رسیم. به همین دلیل باید هم اکنون اقدامات لازم را انجام داد تا این منبع بسیار ضروری و حیاتی را حفظ و حراست نماییم.

اما کاهش بی سابقه بارش، نابودی مخازن طبیعی آب، استفاده بیش از حد از منابع کمیاب آب و آثار مخرب درگیری، همگی دسترسی به آب سالم را دشوار کرده اند. طرف های درگیر نیز با حمله به زیرساخت های آب و برق و یا با ایجاد وقفه عمدی در روند تأمین آب به دلایل نظامی یا سیاسی، مشکل را حادتر کرده اند.

به گفته «روبرت ماردینی» رئیس عملیات کمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه سوءاستفاده از دسترسی به آب به عنوان یک شیوه یا سلاح جنگی و یا هدف گرفتن تأسیسات آب و انرژی، نه تنها به عنوان نقض قوانین ناظر بر درگیری مسلحانه قلمداد می شود؛ بلکه همچنین آثار زیانباری بر سلامت کسانی دارد که خود از قبل به شدت آسیب پذیر بوده اند.

ماردینی افزود: چنین حملاتی به خصوص به این دلیل زیانبار هستند که منابع آبی، بهداشتی، برقی و انرژی رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند. مثلا حمله به یک ایستگاه برق رسانی می تواند تأثیری جدی بر روند تصفیه فاضلاب، تأمین آب، کیفیت آب یا عملکرد تأسیسات بهداشتی درمانی داشته باشد. سازمان های بشردوست هم برای برآورده کردن نیازهای مردم از طریق جایگزین کردن خدمات مشابه و یا تعمیرات فوری، ظرفیت کافی در اختیار ندارند.

در بسیاری از موارد فاضلاب و دیگر هرزآب ها به نحوی مناسب تصفیه نمی شوند، که این خود خطری جدی را برای سلامت مردمی که خود از قبل آسیب پذیر بوده اند رقم می زند. شبکه های آبرسانی هم به دلیل عدم رسیدگی مناسب که معمولا نتیجه مستقیم درگیری است، مقادیر قابل توجهی از آب را هدر می دهند.

ماردینی یادآور شد: دلایلی هست که امیدوارمان می کند. این مشکل بیشتر توسط انسان ها ایجاد شده و از همین رو باید توسط انسان ها حل و فصل شود. با این حال، این امر منوط به حمایت و تلاش هماهنگ تمامی طرف های مربوطه، از جامعه جهانی گرفته تا جوامع محلی است. مشکل و راه حل هر دو به همه طرف ها تعلق دارد و ما باید اطمینان حاصل نماییم که آب به دست همه می رسد.

عملکرد صلیب سرخ و هلال احمر در سطح خاورمیانه در  سال 2014

- 5.9 میلیون نفر از طریق عملیات اضطراری تعمیر یا بازسازی سیستم های آبرسانی به آب دست یافتند.

- 600 هزار نفر از طریق تانکر یا بطری، آب دریافت کردند.

- 1.1 میلیون نفر از ارتقای تاسیسات ذخیره یا توزیع آب بهره مند شدند.