آغاز دور دوم مذاکرات دولت و مخالفان سوری در مسکو

قرار است از فردا (دوشنبه) دور دوم مذاکرات میان دولت سوریه و مخالفان با تمرکز بر مسائل انسانی در شهر مسکو آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت‌کنندگان این دور از مذاکرات می گویند که انتظار تحول مهمی به منظور پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه را ندارند.

این درحالی است که دور نخست این مذاکرات که ماه ژانویه در مسکو برگزار شد، از سوی گروه مخالفان خارج نشین دولت بشار اسد، موسوم به ائتلاف ملی سوریه تحریم شد.

این گروه مدعی شد که تنها در صورتی که این مذاکرات منجر به کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در سوریه شود، در آن شرکت خواهد کرد.

گروه ائتلاف ملی سوریه مستقر در استانبول همچنین اعلام کرده که در دور دوم این مذاکرات که قرار است از فردا تا روز پنج‌شنبه هفته جاری به طول بیانجامد شرکت نخواهد کرد.

روسیه گفته است اکنون مبارزه با تروریسم در سوریه اولویت نخست مذاکرات است و از مخالفان دولت بشار اسد خواسته با دولت وی بدین منظور همکاری کنند.

رنده قسیس، یک عضو سابق ائتلاف ملی سوریه که اکنون حامی مذاکرات با دمشق است گفت که این دور از مذاکرات بر اقدامات اعتمادساز از جمله تضمین دسترسی به کمک های انسان‌دوستانه تمرکز خواهد داشت.

وی که اکنون رهبر گروه موسوم به جنبش جامعه تکثرگرا است به خبرگزاری رویترز گفت: ما بدون داد و ستد تدریجی نخواهیم توانست به انتقال قدرت سیاسی دست پیدا کنیم.

مسکو هنوز اعلام نکرده که کدام یک از چهره های مخالف دولت سوریه در این مذاکرات شرکت خواهند کرد اما احتمالا ترکیب حاضر در این دور از مذاکرات نیز مشابه دور نخست آن در ماه ژانویه خواهد بود. در دور نخست مذاکرات در مسکو بیش از 30 نماینده گروه‌های مخالف دولت بشار اسد شرکت داشتند.

انتهای پیام

کد N780928