گری سیمور: احتمال حرکت ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای ناچیز است

سیاسی

مشاور اوباما احتمال حرکت ایران به سمت ساخت تسلیحات هسته‌ای در پانزده سال آینده را بسیار ناچیز دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گری سیمور، مشاور ارشد باراک اوباما در مساله هسته‌ای ایران در طول اولین دوره ریاست جمهور‌اش در مصاحبه با شبکه خبری ان‌پی‌آر نیوز در مورد تفاهم لوزان میان ایران و کشورهای 1+5 و تعداد سانتریفیوژهایی که ایران مجاز به داشتن آن خواهد بود، گفت: در ابتدا موضع ما آن بود که ایران تنها مجاز به داشتن چند صد سانتریفیوژ باشد و البته ایران نیز حتی حاضر به توقف فعالیت یکی از 19 هزار سانتریفیوژ خود نبود بنابراین تعداد پنج تا شش هزار سانتریفیوژی که ایران قرار شده داشته باشد نشان دهنده حل اختلافات قابل توجه دو طرف است.

سیمور بدون توجه به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران در ادامه تصریح کرد: من معتقدم که ایران با این تعداد سانتریفیوژ و البته میزان کم اورانیوم غنی شده قادر نخواهد بود که به سمت ساخت سلاح هسته‌ای پیش رود و حتی در صورتی که ایران تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای بگیرد حدود یک سال طول خواهد کشید. هم‌چنین باید توجه داشت که بازرسان آژانس بازرسی‌های گسترده‌ای از تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای انجام خواهند داد.

مشاور ارشد باراک اوباما اظهار کرد: بنابراین احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ظرف پانزده سال آینده بسیار ناچیز است. پس این توافق به احتمال زیاد مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود.

سیمور هم‌چنین در مورد مفید بودن بازرسی‌هایی که از تاسیسات هسته‌ای ایران به عمل خواهد آمد، گفت: بازرسی‌هایی که بنا بر تفاهم قرار شده است صورت گیرد باعث به وجود آمدن یک کانال کارآمدی برای نظارت بر روند ساخت مواد و تجهیزات هسته‌ای در ایران خواهد بود و این امر باعث خواهد شد کمک‌های قابل توجهی به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در این باره شود.

انتهای پیام

کد N780705