آیت‌الله جوادی‌آملی:

تعطیلات فراوان در کشور، اتلاف عمر است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: نکته اسف‌باری درباره تعطیلات فراوان در کشور وجود دارد. اتلاف عمر حقیقت شرعیه ندارد اما به طور قطع این تعطیلات بی‌حساب، اتلاف عمر است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) این مرجع تقلید اظهار کرد: آن‌ها که به جایی رسیده‌اند، هرگز این جور تعطیلی نداشتند. یک وقتی است که تعطیلی ایام فاطمیه پیش می‌آید که در حقیقت، امام‌شناسی و صدیقه‌شناسی است، که جای خود را دارد اما بسیاری از آنهایی که به جایی رسیده‌اند این مقدار تعطیلی نداشتند.

او با اشاره به سنت گذشته حوزویان در ایجاد مباحثه‌های تعطیلی تاکید کرد: انسان تا ۴۰ سال ذوق درس خواندن دارد، بعد ناچار می‌شود در نهاد‌ها فعالیت کند. معنای اتلاف عمر هم همین است که انتظار داشته باشیم یک حقیقت شرعیه‌ای برای اتلاف عمر در آیه‌ای یا روایتی باشد.

این استاد برجسته حوزه گفت: این همه علوم در کتاب و سنت وجود دارد، این همه درجات برای علما ذکر کرده‌اند و این همه استقبالی که فرشته‌ها از علما در موقع مرگ می‌کنند، حیف است این مقام را از دست بدهیم.

او تاکید کرد: یا شورای مدیریت باید در زمینه تعطیلی‌های حوزه‌ها برنامه‌ریزی کند یا خود آقایان وقتشان را مدیریت کنند و اگر نشد درس تعطیلی داشته باشید، یعنی در این ایام تدریس و مباحثه کنید.

آیت‌الله جوادی‌آملی اضافه کرد: مرحوم بهجت می‌فرمودند که یکی از نمونه‌های شاخص بحث‌های اخلاقی، مطالعه احوال علماست بنابراین حتما باید برای تعطیلی‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

انتهای پیام

کد N780525