نبیه بری: مذاکره در یمن ضروری است/موضع ایران و عربستان درباره عراق بهم نزدیک شده است

لبنان

رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد: پس از سال‌ها پایداری ایران در مقابل اعمال فشارهای بین‌المللی، حصول پیش‌نویس توافق میان ایران و گروه 5+1 یک توافق برد – برد برای ایران و آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت اینترنتی النشره، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان خرسندی خود را نسبت به «زیرکی ایران اظهار کرد که توانست ظرف این سال‌ها با وجود اعمال فشارها، صبر پیشه کند بدون آنکه از حق خود برای برخورداری از فناوری هسته‌ای کوتاه بیاید».

بری عنوان داشت: باید بر این مساله تاکید شود که ایران به تنهایی در مقابله با آمریکا و کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین ایستاد و توانست با زیرکی مذاکره کند. من گمان نمی‌کنم که این مساله در جهان رخ داده باشد که یک کشور اسلامی به تنهایی با کشورهای بزرگ به این صورت مذاکره کند تا به نتیجه‌ای که با آن توافق حاصل شد، دست یابد.

وی با پیش‌بینی اینکه در توافق نهایی که در ژوئن منعقد می‌شود، اختلافات بر سر جزئیات مطرح شود، گفت که برآوردهایش حاکی از این است که بسیاری از جزئیات فیصله داده شده است و این توافقی که پنجشنبه اعلام شد در گذشته نیز با توجه به پیشرفت مذاکرات آمریکا و ایران در چند ماه قبل می‌توانست حاصل شود. اما این تغییرات در موضع آمریکا پس از انتخابات کنگره باعث عدم تحقق این توافق شد.

بری همچنین این مساله را بعید ندانست که نوعی از تقسیم نقش میان حامیان واشنگتن، پاریس و برخی از کشورهای اروپایی صورت بگیرد تا موضع سخت و سخت‌تری نسبت به خواسته‌های ایران اتخاذ شود تا از امتیازدهی‌های بیشتر ایران برخوردار شوند.

رئیس پارلمان لبنان درخصوص پیامدهای مثبت احتمالی از این توافق در منطقه از جمله لبنان گفت: ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم موضع عربستان چگونه خواهد بود و اینکه عربستان توافق 5+1 با ایران را به دور از منفعت خود برمی‌شمارد یا اینکه از این دید نگاه می‌کند که این توافق اجازه گره‌گشایی‌های منطقه‌ای را می‌دهد.

وی همچنین گفت: پیشرفتی در نزدیک‌سازی موضع ایران و عربستان درخصوص عراق و در زمینه مقابله با داعش و تروریسم با روی خوش عربستان به دولت عراق به ریاست حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق حاصل شده است.

نبیه بری درخصوص مساله یمن نیز گفت: تمامی طرف‌ها بر سر لزوم مذاکرات توافق دارند. اگر هم مشکل در مکان مذاکرات باشد، لبنان می‌تواند میزبان این مذاکرات باشد.

از سوی دیگر رئیس پارلمان لبنان بر ادامه مذاکرات میان جریان المستقبل و حزب‌الله تاکید و نسبت به فضای حاکم بر جلسه نهم مذاکرات که پنجشنبه شب گذشته برگزار شد، اظهار خرسندی کرد.

انتهای پیام

کد N780494