معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید: تفاهم با ایران بهترین گزینه بوده است

سیاسی

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به مخالفت‌های اخیر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با بیانیه بدست آمده میان ایران و گروه 1+5، گفت: توافق با ایران بهترین گزینه بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، گفت: احتمالاً بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه نسبت به مزایای این تفاهم سیاسی با ایران متقاعد نخواهد شد.

این مشاور باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دامه داد: رهبران اسرائیلی همواره از مخالفان راه‌حل دیپلماتیک بوده و حتی پیش از توافق اولیه ژنو که در نوامبر 2013 در جهان و قدرت‌های جهانی حاصل شد مخالفت‌های خود را اعلام می‌کنند.

رودز تأکید کرد: من فکر نمی‌کنم ما بخواهیم نتانیاهو را متقاعد کنیم. واضح است که وی حتی پیش از به دست آمدن اقدام مشترک اولیه توافقی که اولین بار با ایران حاصل شد، با این رویکرد مخالف بوده است.

به گزارش سی‌ان‌ان باراک اوباما نیز روز پنج‌شنبه پس از اعلام دستیابی ایران و گروه 1+5 به یک بیانیه سیاسی مشترک بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی این کشور که اساس یک توافق هسته‌ای نهایی محسوب می‌شود این بیانیه را یک تفاهم تاریخی توصیف کرد که به طور کامل از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از اعلام این بیانیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به مذاکرات هسته‌ای با ایران مدعی شد که بیانیه لوزان راه دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای را هموار می‌کند.

نتانیاهو علاوه بر این گفت که یک توافق هسته‌ای قابل قبول این است که ایران در آن به طور شفاف و روشن موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این اظهارات نتانیاهو گفت که مذاکرات در لوزان سوئیس تنها بر روی مسأله هسته‌ای متمرکز بوده است.

وی تصریح کرد: تفاهم به دست آمده در لوزان هیچ ارتباطی با دیگر مسائل ندارد و نباید داشته باشد.

همچنین اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید بیانیه مشترک ایران و گروه 1+5 را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما احساس خوبی داریم. اما هنوز کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد و اطمینان داریم که می‌توانیم جزئیات این تفاهم را تعیین کنیم.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگوی خود با سی‌ان‌ان به بررسی گزینه‌های پیش روی اوباما برای جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای پرداخت و گفت که توافق، جنگ و تحریم بیشتر از جمله این گزینه‌ها بوده است.

رودز همچنین در پاسخ به مخالفت‌های احتمالی کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای، تأکید کرد: تفاهم با ایران بهترین گزینه بوده است اما اگر کنگره بخواهد این توافق را برهم بزند اتحاد درونی آمریکایی‌ها برای اعمال تحریم علیه ایران از بین می‌رود و دولت تنها با یک گزینه یعنی اقدام نظامی روبرو خواهد بود.

انتهای پیام

کد N780469