عقب‌نشینی داعش در برابر ارتش سوریه، گروه‌های فلسطینی و مخالفان در یرموک

درپی اعلام تسلط داعش بر اردوگاه فلسطینی یرموک، ارتش سوریه از یک سو و مخالفان سوری و ائتلاف گروه‌های فلسطینی از سوی دیگر حملاتی را علیه تروریست‌ها آغاز کرده‌اند و توانستند بخش‌هایی از این اردوگاه را از کنترل داعش خارج کنند. ارتش سوریه همزمان نبرد سنگینی‌ را نیز با گروه‌های مخالف سوری آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، درگیری‌های شدید میان گروه‌های مخالف سوری و اعضای داعش در قسمت شرقی اردوگاه یرموک واقع در جنوب دمشق که بیشترین تعداد آوارگان فلسطینی را در خود جای داده، ادامه دارد و مخالفان سوری از کنترل بر مرکز فرهنگی اردوگاه و برخی ساختمان‌های موجود در شرق یرموک خبر داده‌اند. آنها می‌گویند بیش از 25 داعشی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

منابع سوری نیز اعلام کردند: گروه‌هایی از شبه نظامیان مخالف دولت سوریه برای رویارویی با داعش راهی این اردوگاه شده‌اند و توانسته‌اند محله المغاربه واقع در این اردوگاه را به کنترل خود درآورند.

ارتش سوریه نیز که از روز گذشته حملات سنگینی را علیه مواضع تروریست‌ها در یرموک آغاز کرده، موفق شد بخش‌های شمالی این اردوگاه را به کنترل خود درآورد. نیروهای دولتی سوریه همزمان با داعش با شبه نظامیان مخالف سوری نیز می‌جنگند.

خبرگزاری مسار پرس نیز اعلام کرد که درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و مخالفان سوری در خیابان‌های فلسطین و لوبیه و اطراف میدان الریجه ادامه دارد.

خالد عبدالمجید، دبیر کل ائتلاف نیروهای فلسطینی نیز اعلام کرد که تعدادی از گروه‌های این ائتلاف و کمیته‌های مردمی فلسطینی بر مسجد الرجوله، میدان اطربوش و اطراف مسجد عبدالقادر الحسین واقع در اردوگاه یرموک کنترل یافته و توانسته‌اند صفوف داعش و جبهه النصره را در هم بشکنند.

وی با اشاره به ادامه درگیری‌ها اعلام کرد که داعش و جبهه النصره، تعداد زیادی از اهالی اردوگاه را بازداشت و سر پنج تن را از بدن جدا کرده و دو جوان را با شلیک گلوله اعدام کرده‌اند.

اعضای داعش و النصره تعدادی از ساکنان اردوگاه را نیز به اتهام همدستی با "گردان‌های اکناف بیت المقدس" سر بریدند.

گردان‌های بیت‌المقدس در واکنش به این اقدام داعش و جبهه النصره با صدور بیانیه‌ای بر ادامه مبارزات خود با آنان در این اردوگاه تاکید و هرگونه عقب نشینی از این نبرد را رد کردند. آنها در این بیانیه از دیگر گروه‌های فلسطینی دعوت کردند به صفوف نبرد با داعش بپیوندند. جبهه النصره نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در اردوگاه یرموک بی‌طرفی عمل می‌کند و تلاش دارد میان طرف‌های درگیری آتش‌بس برقرار کند.

طبق گزارش خبرگزاری مسار پرس، داعش تصویر اجساد سه تن از جمله شیخ ابو صلاح طه، سخنران مجسد الصفدی را در فیسبوک منتشر کرد. داعش پیش از این اعلام کرده بود که اعضای این گروه کنترل بیشتر قسمت‌های ادوگاه را به دست گرفته است.

فعالان حقوق بشر از صلیب سرخ و سازمان‌های بین‌المللی درخواست کرده‌اند که فورا برای خارج کردن زخمی‌های موجود در اردوگاه وارد عمل شوند. در این اردوگاه نزدیک به 15 هزار شهروند غیر نظامی فلسطینی در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند.

منابعی در گفت‌وگو با خبرگزاری سما فلسطین نیز اعلام کردند که فلسطینی‌ها قصد دارند نیروهای ویژه‌ و آموزش دیده‌ فلسطینی را برای نبرد با داعش از اردوگاه‌های لبنان به اردوگاه یرموک اعزام کنند.

این منابع افزودند: تماس‌ها با طرف‌های مختلف از جمله دولت سوریه برای صدور مجوز ورود نیروهای فلسطینی به اردوگاه یرموک انجام شده است.

این منابع تاکید کردند که تاکنون اطلاعات منتشر شده مبنی بر اعدام ده‌ها فلسطینی در داخل اردوگاه یرموک به دست داعش تایید نشده است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی این جنبش شرایط سخت و اسفبار فلسطینی‌ها در اردوگاه یرموک را دنبال می‌کند و برای توقف این وضعیت، تماس‌های بسیاری انجام می‌دهد.

انتهای پیام

کد N780448