مخالفت عربستان با پیش نویس قطعنامه روسیه درباره یمن

سیاسی

عربستان با پیش نویس ارائه شده از سوی روسیه برای پایان دادن به حملات آل سعود به یمن مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، مسکو روز گذشته خواهان نشست فوری شورای امنیت برای گفتگو در خصوص این پیش‌نویس جهت برقراری آتش‌بس انسانی در یمن شده و پیش نویسی را نیز در این رابطه ارائه کرده بود اما عربستان با این پیش نویس مخالفت کرد.

در این پیش‌نویس توقف تمامی حملات هوایی جهت فراهم‌سازی شرایط برای خارج کردن اتباع خارجی از یمن خواسته شده اما مهلت زمانی برای آتش‌بس انسانی تعیین نشده است.

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز اعلام کرد که با برقراری آتش‌بس در یمن اتباع خارجی می‌توانند با امنیت کامل از این کشور خارج شوند.

اما در واکنش به این پی نویس،  «عبدالله المعلمی» سفیر عربستان در سازمان ملل اعلام کرد: وجود پیش‌نویس قطعنامه روسیه در خصوص یمن هیچ لزومی ندارد و کشورهای عربی خود پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در خصوص حل مشکلات انسانی و سیاسی درباره بحران یمن ارائه کرده‌اند.

وی تاکید کرد: پیش‌نویس قطعنامه کشورهای عربی از مشکلات انسانی و همچنین مسائل سیاسی صحبت می‌کند و در این پیش‌نویس طرف‌هایی که روند سیاسی در یمن را به چالش می‌کشند محکوم شده و از آنها خواسته می‌شود تا به روند سیاسی کشور بازگردند. اقدام نظامی مساله‌ای برای تحقق اقدامات سیاسی است و ما هیچ‌گونه راهکاری را که تمامی یمنی‌ها با آن توافق نکرده باشند بر یمن تحمیل نمی‌کنیم. اگر حوثی‌ها از صنعاء و دیگر شهرها عقب‌نشینی کنند، در آن زمان ما می‌توانیم مذاکرات را آغاز کنیم.

المعلمی افزود: ما هیچ مانعی برای برگزاری مذاکرات مشروط با جنبش انصارالله را نمی‌بینیم.