عفو بین‌الملل: اصول محاکمه‌ عادلانه در دادگاه‌های عربستان رعایت نمی‌شود

سیاسی

عفو بین الملل در گزارشی در انتقاد از دستگاه قضایی عربستان اعلام کرد: دادگاه‌های عربستان استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره مجازات اعدام و حکم‌های صادره درخصوص آن در سطح جهان اعلام کرد که اجرای 90 حکم اعدام در سال گذشته میلادی و نیز 44 حکم اعدام اجرا نشده توسط مسوولان عربستانی نشان می‌دهد که عربستان از اعدام به عنوان ابزاری در سرکوب مخالفان سیاسی استفاده می‌کند و دادگاه‌های این کشور استانداردهای بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که در راس این حکم‌ها، حکم اعدام نمر باقر النمر، روحانی برجسته عربستانی در پانزدهم اکتبر گذشته است.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که پس از بررسی خطبه‌ها و مصاحبه‌های این روحانی عربستانی که به خاطر آنها محکوم شده است به این نتیجه رسیده که وی از حق خود برای آزادی بیان استفاده کرده و مردم را علیه نظام حاکم تحریک نکرده است.

در این گزارش همچنین به ماهیت برخی از حکم‌های صادره علیه نمر النمر به اتهامات ساختگی چون "سرکشی از اوامر پادشاه" اشاره شده و عنوان شده است که این حکم‌ها در چارچوب فهرست جرم‌هایی که قانون بین‌المللی حقوق بشر است را به رسمیت می‌شناسد، گنجانده نشده‌اند.

عفو بین‌الملل درخصوص عیب‌های موجود در این محاکمه نیز اعلام کرد که از جمله این عیب‌ها، این است که به شاهدان اصلی در این پرونده اجازه صحبت کردن در دادگاه داده نشده است.

در گزارش این سازمان همچنین آمده است که دادگاه‌های عربستان اصول و معیارهای محاکمه‌های عادلانه را رعایت نمی‌کنند. این سازمان همچنین از صدور حکم به صورت محرمانه و به زور اعتراف گرفتن از متهمان انتقاد کرد.

انتهای پیام

کد N780303