دفتر حافظ منافع کوبا در واشنگتن، نمادی از دهه‌ها روابط سرد و تیره

آمريكا

دفترحافظ منافع کوبا در واشنگتن درحالی برای تبدیل شدن به سفارت آماده می‌شود که این بنای مجلل یادآور چندین دهه روابط سرد و تیره میان هاوانا و واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بنا در سال 1923 وارد لیست سفارت‌ها شد و طی سال‌ها پس از آن بارها میزبان روسای جمهوری کوبا بوده است.

فیدل کاسترو در آوریل 1959 به واشنگتن سفر کرد این سفر به دعوت دولت آمریکا نبود و چهار ماه پس از آن انقلاب کوبا شکل گرفت.

به نظر می‌رسد تقدیر آن است عمارت مجلل خیابان منتهی به کاخ سفید؛ دفتر حافظ منافع کوبا در پایتخت آمریکا نمادی باشکوه از چندین دهه روابط متشنج میان واشنگتن هاوانا؛ هم اکنون سفارت کوبا شود حال که دو کشور گفته‌اند نیم قرن خصومت دوران جنگ سرد را دفن خواهند کرد و مناسبات کامل را احیا می‌کنند.

این عمارات از نمای بیرونی بسیار مرموز است؛ هیچ پرچم، بنر و یا حتی نیروی امنیتی در خارج آن وجود ندارد. تنها بر روی حصار بیرونی عمارت تابلوی کوچکی نصب شده که می‌گوید حضور رسمی کوبا در آمریکا تحت حفاظت سفارت سوئیس است. اما این بنا که میان سفارت‌های لهستان و لیتوانی گنجانده شده است یکی از ساختمان‌های اسرار آمیز در پایتخت آمریکاست.

در سال 1977 آمریکا و کوبا برای بازکردن دفاتر حافظ منافع در پایتخت‌هایشان به توافق رسیدند. بنابر آن توافق، سفارت قدیمی در خیابان شانزدهم واشنگتن بازگشایی شد و همین طور دفتر دیپلماتیک آمریکا در هاوانا باز شد.

اگرچه ساختمان کوبا تحت حفاظت سوئیس بود اما این مساله باعث نشد که از چشم گروه‌های کوبایی ضد کاسترو به دور بماند. در هشتم ژوئن 1978 یک گروه کوبایی مسلح موسوم به "سی او آر یو" مواد انفجاری به داخل ساختمان پرتاب کرد. اما بدترین حمله یک سال پس از آن و زمانی انجام شد که گروهی دیگر موسوم به اومگا 7 در پشت ساختمان مذکور بمبی را منفجر کرد. آخرین اعتراضات مهم در دفتر حافظ منافع کوبا سال 2000 انجام شد.

انتهای پیام

کد N780222