در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان

نخست‌وزیر عراق: آمریکا ما را در مقابل تروریست‌ها تنها گذاشت

نخست‌وزیر عراق با تمجید از نقش ایران و آلمان در حمایت از کشورش در مقابل تروریست‌ها، گفت: بغداد در آستانه اشغال توسط داعش بود اما آمریکا هیچ حرکتی از خود نشان نداد و ما را در برابر تروریست‌ها تنها گذاشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان با انتقاد شدید از نقشی که آمریکا در جنگ علیه داعش ایفا کرد، افزود: عراق عمیقا از آمریکا ناامید شده است زیرا چیزی نمانده بود که بغداد توسط داعش محاصره شود، ولی واشنگتن هیچ حرکتی از خود نشان نداد و ترجیح داد که بغداد سقوط کند.

به گزارش دویچه وله، وی گفت: چیزی نمانده بود که تروریست‌ها به طور کامل بغداد را محاصره کنند اما نه آمریکا و نه سایر کشورهای غربی کاری انجام ندادند.

العبادی با ستودن همکاری های مشترک میان کشورش و دفتر اطلاعات آلمان خاطرنشان کرد که در مقابل کمک های نظامی که برلین برای مبارزه با تروریست ها به عراق ارسال کرده بغداد نیز شماره‌هایی را که تروریست‌ها با آن در آلمان تماس گرفته‌اند، در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

به گفته العبادی، دولت عراق با سازمان اطلاعاتی آلمان در زمینه شناسایی تروریست‌های آلمانی که در صفوف داعش فعال بودند، همکاری دارد. او از آلمان تشکر کرد که با فرستادن اسلحه مناسب برای مبارزه با داعش در منطقه کردستان شمال عراق، نقش مهمی ایفا کرد.

نخست‌وزیر عراق ضمن تحسین نقش ایران در حمایت نظامی از بغداد و گسیل مشاوران نظامی، گفت: تهران هم به دلیل منافع ملی خود و هم برای دفاع از شهرهای مقدس بلافاصله برای کمک رسانی آماده بود.

وی همچنین این احتمال را که کمک‌رسانی های تهران در آینده تبدیل به بهانه‌ای برای سیطره بر عراق شود، رد کرد.

انتهای پیام

کد N779911