3 روز عزای عمومی در کنیا

اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهوری کنیا با اعلام سه روز عزای عمومی وعده داد، طراحان حمله و عاملان کشتار اخیر دانشجویان در این کشور به دست عدالت سپرده خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت کنیا تاکنون پنج تن را در همین خصوص دستگیر کرده و برای اطلاعاتی که به دستگیری مغز متفکر این حمله منجر شود، ۲۰۰ هزار یورو جایزه تعیین کرده است.

مسئولان کنیایی همچنین تصمیم گرفته‌اند تا اجساد چهار تن از عاملان انتحاری حمله به دانشگاه در شهر گاریسا در معرض دید عموم قرار گیرد.

صبح روز پنج شنبه افراد مسلح وابسته به گروه الشباب به دانشگاهی در شهر گاریسا در کنیا حمله کرده و دست به گروگانگیری زدند. این حمله حدودا 15 ساعت پس از آنک ه این افراد مسلح گروگانگیری را آغاز کردند، به پایان رسید و براساس گزارش‌ها افراد مسلح در جریان این گروگانگیری چندین دانشجو را گروگان گرفتند.

گروگانگیری افراد مسلح وابسته به گروه شبه‌نظامی الشباب در دانشگاهی در شهر "گاریسا" با کشته شدن دست کم 147 تن به پایان رسید.

شهر گاریسا در 150 کیلومتری مرز کنیا با سومالی واقع شده است. الشباب می گوید این حمله را به تلافی نقش و عملیات نیروهای کنیایی در سومالی، طراحی و اجرا کرده است.

وزیر کشور کنیا یک روز پس از پایان گروگانگیری خونین در دانشگاهی در این کشور تاکید کرد که کنیا تسلیم تهدید‌های تروریستی نخواهد شد. شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از حمله تروریستی به دانشگاهی در شرق کنیا به شدت ابراز انزجار و بار دیگر بر عزم خود برای مقابله با هر شکل از تروریسم تاکید کرد. کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای کنیایی خود حمله تروریستی اخیر در این کشور را محکوم کرد و به خانواده قربانیان تسلیت گفت. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز این حادثه تروریستی را شدیدا محکوم کرد.

کد N779908