ظریف:

تشکر از دلواپسان/ 9 ساعت از اتاق مذاکراه خارج نشدم

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت:حتما از کسانی که از ما انتقاد می کنند و خرده می گیرند ودلواپس کار ما هستند نیز تشکر می کنم چون یقین دارم که آنها هم برای ما دعا کردند .

به گزارش خبرنگار مهر محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بیش از همه باید از مردم تشکر کنیم . اگر امروز می توانیم دربرابر 6 قدرت جهانی که به ناحق خود را نماینده جامعه جهانی می دانند با صلابت بایستیم و از حقوق ملت دفاع کنیم به این دلیل است که مردم امید کسانی را که می خواستند مردم ما را با فشار و تحریم به زانو در بیاورند نا امید کردند ، آنها تنها به این دلیل به پای میز مذاکره نشستند . ما همیشه آماده مذاکره بودیم و آنها همین الان نیز به دنبال زورگویی در بیانات خودهستند.هیچ راهی نیست جز اینکه با این مردم از زبان تکریم صحبت شود.

وی افزود:امیدوارم در آینده بتوانیم کاری کنیم که ذره ای شایسته این همه محبت مردم باشیم. حتما از کسانی که از ما انتقاد می کنند و خرده می گیرند ودلواپس کار ما هستند نیز تشکر می کنم چون یقین دارم که آنها هم برای ما دعا کردند و خواسته اند این کار به ثمر بشیند و خون شهدای ما پایمال نشود. امیدوارم با تلاش به جایی برسیم که با سر برافراشته در جهان امروز حضور مقتد و پاینده ای داشته باشیم.

ظریف ادامه داد :چون خانواده اصرار داشتند که این مسئولیت را قبول کنند ، ظاهرا ناچارند مشکلات دوری را بپذیرند. بنده چون بیشتر سال های جوانی و سال حوردگی را مشغول کار دیپلماسی بودم نوروزهای بسیاری را در منزل نبودم.

وزیر امور خارجه درباره طولانی بودن مذاکرات و نخوابیدن های شبانه بیان کرد : من عادت دارم شب ها زود بخوابم. برای همین شرکت در این برنامه ها کار آسانی نیست . ولی من تمام عمرم را در دیپلماسی چند جانبه بودم که اکثرا شب است . در این اجلاس ساعت 9 شب شروع کردیم و 10 دقیقه به 6 تمام کردیم که گفتند از 1910 میلادی طولانی ترین جلسه مذاکره یک آمریکایی بوده است و رکورد خواب من و دوستانم سه ساعت بود.

ظریف گفت: مذاکرات هم مفهومی و هم محتوایی و هم درباره کلمات و لغات بود و در طول 9 ساعت تقریبا از صندلی بلند نشدم تنها برای خوردن آب و... و از اتاق خارج نشدم . جان کری چند بار برای تللفن بیرون رفت . ما شام و نماز را انجام داده بودیم . آنها شام را هم در اتاق خوردند . مذاکرات خیلی سخت و پیچیده است و شاید مجبور باشید یک مورد را صدها بار تکرار کنید .

این خبرتکمیل می شود...