تاکید وزارت خارجه آمریکا بر نقش سازنده روسیه در مذاکرات لوزان

سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: روسیه نقش بسیار مهمی در دستیابی به چارچوب یک تفاهم با ایران ایفا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به نتایج به دست آمده از مذاکرات اخیر ایران و گروه 1+5 در لوزان سوییس اظهار کرد: اطلاعات فنی روسیه درباره مسائل هسته‌ای و موضع مشترکش با آمریکا نقش بسیار مفید و مهمی را در دستیابی به چارچوب این تفاهم با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور ایفا کرده است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: ما و روسیه با وجود اختلاف نظرهایی که در بسیاری از مسائل با یکدیگر داریم زمانی که موضوع برنامه هسته‌ای ایران پیش می‌آید در یک جبهه قرار می‌گیریم و این حقیقت در داخل اتاق مذاکره بسیار سازنده بوده است.

هارف افزود: این موضوع به ایرانی‌ها نشان داد که اگرچه ما و روسیه در برخی مسائل مخالف هستیم در قبال آن‌ها با یکدیگر توافق داریم.

او در ادامه روسیه را به عنوان یک قدرت هسته‌ای توصیف کرد و گفت: حضور روسیه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و به ویژه تیم فنی این کشور در مسائل مربوط به جزییات مذاکرات بسیار مفید بود. هم‌چنین این کشور می‌تواند نقش بسیار مهمی در لغو تحریم‌ها علیه ایران ایفا کند.

به گزارش اسپوتنیک ایران و قدرت‌های جهانی توانستند روز چهارشنبه به یک بیانیه مشترک برای حصول یک توافق هسته‌ای نهایی تا ماه ژوئن دست پیدا کنند. مقامات روس این بیانیه را موفقیت‌آمیز توصیف کردند و شانس دستیابی به توافق نهایی تا پایان ژوئن سال 2015 را بسیار بالا دانستند.

انتهای پیام

کد N779815