وزیر توسعه آلمان:

تفاهم نامه هسته ای به ایران و اروپا امکان همکاری موفق می دهد

سیاسی

«گرد مولر» گفت در مذاکرات هسته ای ایران، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا موفق شدند در راستای تضمین صلحی موفق با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «گرد مولر» وزیر توسعه آلمان از بیانیه لوزان استقبال کرد. وی در گفتگو با روزنامه «پاساور نوین پرسه» با اشاره به توافق انجام گرفته بین ایران و کشورهای 1+5 در شهر لوزان سوئیس تاکید کرد این تفاهم نامه از نظر تعیین مسیر فعالیت های هسته ای ایران، بسیار حائز اهمیت است.

مولر با بیان این که طبق این تفاهم نامه ایران متعهد شده اجازه نظارت مستمر بر فعالیت هسته ای خود را بدهد گفت این تفاهم نامه برای منطقه ناامن خاورمیانه، اسرائیل و  اتحادیه اروپا تعیین کننده است. وی در عین حال یادآور شد کشورش در مذاکرات هسته ای به دنبال رفع نگرانی های رژیم صهیونیستی است.

به گفته این مقام آلمانی، تامین امنیت اسرائیل از جمله اصول بنیادین در سیاست های برلین و اتحادیه اروپا است. وی افزود مذاکرات هسته ای به ایران، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا امکان داد در مسیر تضمین صلحی موفق همکاری کنند.  

در همین حال «شیمون اشتاین» سفیر پیشین رژیم صهیونیستی به روزنامه پاساور نوین پرسه گفت در توافق نامه لوزان موارد نامشخصی وجود دارد که همچنان موجب نگرانی تل آویو است. به ادعای این دیپلمات اسرائیلی توافق نامه لوزان نقاط مبهم و سوالات پاسخ داده نشده ای دارد.

این در حالی است که وزیر خارجه آلمان با صدو بیانیه ای تفاهم نامه لوزان را گامی مهم و سرنوشت ساز خواند. «فرانک والتر اشتانمایر» در این بیانیه توافق صورت گرفته در لوزان را شامل چارچوب کلی توافق نهایی دانسته و اعلام کرد این بیانیه گامی مهم، سرنوشت ساز و رو به جلو است.