آیت‌الله جوادی‌آملی:

کسی که در وهم زندگی می‌کند، هنگام مرگ دست خالی است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: اهل دنیا یعنی کسی که در اوهام و خیالات زندگی کند، این افراد هنگام مرگ نیز با دست خالی دنیا را ترک می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در نخستین جلسه درس اخلاق در سال جدید اظهار کرد: محدوده زندگی برخی‌ها تنها در دنیا است؛ افرادی که دنیایی زندگی می‌کنند، یعنی در پوچی، وهم و خیال زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: افرادی که تنها در محدوده دنیایی خود فکر و زندگی می‌کنند در حقیقت در وهم و خیال زندگی می‌کنند و قرآن کریم از اینها به عنوان «مختال» یاد می‌کند؛ آنچه حقیقت دارد کوثر است نه تکاثر، آن‌که دنبال تکاثر می‌گردد مختال است و آن‌که به دنبال کوثر می‌رود عاقل است.

این استاد حوزه گفت: حضرت امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه فرمودند در درون انسان یک قدرت الهی است به نام فطرت و عقل، اما هوس، شهوت و غضب هم در درون انسان هست که اگر تعدیل نشود طغیان می‌کند، غضب یک نعمت خوبی است منتها باید تعدیل شود نه تعطیل، اگر تعدیل نشود و طغیان کند با عقل درگیر می‌شود و این همان جهاد درونی است که به آن بارها اشاره شده است.

آیت‌الله جوادی‌آملی خاطرنشان کرد: بنابراین ما اگر بخواهیم از واقعیت علمی و عینی برخوردار شویم باید در نظام طبیعی که زیرمجموعه نظام فراطبیعی است زندگی کنیم و غیر از خدا را در امور خود موثر ندانیم. این ایام فرصت‌های خوبی است برای بازیابی و درون‌نگری و موحد شدن خودمان است که ان‌شاءالله امیدواریم همه ما این توفیق را داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N779492