دادگاه فرانسوی رئیس سابق گوانتانامو را فرا خواند

سیاسی

یک دادگاه فرانسوی جفری میلر، رئیس سابق زندان گوانتانامو را برای پاسخگویی به دو تن از زندانیان سابق این بازداشتگاه مبنی بر انجام شکنجه در این زندان فراخواند؛ اقدامی که می‌تواند باعث بازجویی از سایر مقامات نظامی و غیرنظامی گوانتانامو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، نزار ساسی و مراد بنچلالی، شهروندان فرانسوی‌ هستند که در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی بازداشت و از سال 2001 تا 2004 و 2005 در گوانتانامو حبس شدند.

این دو زندانی پس از بازگشت به کشور اقدام به شکایت علیه مقامات محل حبس خود کردند.

در همین حال وکیل این دو زندانی آزاد شده در اظهاراتی شکایت موکلانش را آغاز راه محاکمه و بازجویی سایر مقامات نظامی و غیرنظامی گوانتانامو دانست و عنوان کرد: تصمیم برای فراخواندن جفری میلر منجر به این خواهد شد تا سایر مقامات هم به دلیل جنایات مرتکب شده در گوانتانامو نیز تحت بازجویی قرار گیرند.

جفری میلر که طی سال‌های 2002 تا 2004 رئیس زندان گوانتانامو بوده و اکنون بازنشسته شده است، به دلیل جنایات جنگی و همچنین شکنجه زندانیان در گوانتانامو اتهاماتی را متوجه است.

براساس مدارک دادگاه، وکلای ساسی و بنچلالی، میلر را به ایجاد یک برنامه سیستماتیک شکنجه و بدرفتاری با زندانیانی که حتی محکوم نشده بودند، متهم می‌کنند.

میلر تاکتیک‌های شکنجه‌ای را اجرا می‌کرد که توسط دولت جورج بوش به عنوان «تکنیک‌های بازجویی پیشرفته» تصویب شده بود. این شکنجه‌ها شامل قرار دادن زندانیان در شرایط استرس‌زا، برهنه کردن آنها، منزوی کردنشان به صورت دوره‌ای و قرار دادن آنها در سرما یا گرمای شدید می‌شده است.

اما به گفته وکلای زندانیان زمانی که حتی دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا اکثر تکنیک‌های بازجویی مورد مناقشه را در سال 2003 ممنوع کرده، میلر به انجام آنها ادامه داد.

با این حال ساسی و بنچلالی تنها زندانیانی نیستند که پس از آزادی به دلیل شکنجه در گوانتانامو شکایت کردند.

انتهای پیام

کد N779391