اختلاف در ارگ ریاست جمهوری افغانستان بر سر موضوع یمن

سیاسی

پس از اعلام حمایت کابل از تجاوز عربستان به یمن، مقامات ارگ ریاست جمهوری افغانستان اختلاف شدیدی بر سر این موضوع پیدا کرده اند. مهمترین مخالف این تصمیم، دکتر عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان است.

به گزارش خبرنگار مهر در کابل، مقامات ارگ ریاست جمهوری افغانستان، اختلاف شدیدی بر سر حمایت از تجاوز عربستان به یمن پیدا کرده اند.

چند روز پیش اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به دعوت از ملک سلمان پادشاه عربستان از تجاوز این کشور به خاک یمن حمایت کرد و طی بیانیه ای وفاداری خود به عربستان را اعلام نمود، اما دیگر مقامات ارگ همچون عبدالله عبدالله، ریاست اجرایی افغانستان و محمد محقق، معاون وی از این تصمیم غنی انتقاد کرده و این موضع را مخالف توافقات در شورای امنیت ملی می دانند.

محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان، حمله عربستان به یمن را قانون شکنی جهانی می داند و خواهان متوقف شدن فوری این حملات شده است.

همچنین دکتر عبدالله نیز در اظهار نظری گفته اگر حرمینِ شریفین تهدید شود، کابل در کنار ریاض می ایستد؛ اما این به معنای حمایت از حمله نظامی عربستان سعودی به یمن نیست.

دکتر عبدالله تاکید کرد افغانستان از جنگ خسته شده و خواهانِ پایان بخشیدن به بحرانِ یمن از طریقِ گفتگوهای سیاسی‌ است.

مردم افغانستان و فعالان مدنی این کشور نیز انتقادات تندی به این تصمیم داشتند و به تصمیم اشرف غنی واکنش نشان دادند.

قابل ذکر است که در طول تاریخ افغانستان، کابل همیشه در جنگ ها بی طرف بود و این اولین بار است که دولت کابل از کشوری اعلام حمایت می کند.