هشدار سازمان ملل و اتحادیه اروپا نسبت به وخامت شرایط انسانی در یمن

سیاسی

مسئولان ارشد اتحادیه اروپا و سازمان ملل در واکنش به تجاوز نظامی عربستان و همپیمانان عرب آن به یمن، نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار این حمله برای مردم یمن به ویژه کودکان هشدار دادند.

مسئولان ارشد اتحادیه اروپا و سازمان ملل در واکنش به تجاوز نظامی عربستان و همپیمانان عرب آن به یمن، نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار این حمله برای مردم یمن به ویژه کودکان هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری سبأنت، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کریستوس استایلیانیدس، کمیسیونر این اتحادیه در امور کمک‌های بشر دوستانه و مدیریت بحران، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، حملات جنگنده‌های عربستانی به بیمارستان‌ها و نهادهای پزشکی و درمانی یمن و حملات عامدانه به منازل مسکونی، ساختمان‌های آموزشی و تاسیسات زیربنایی غیرقابل قبول است.

در این بیانیه مشترک که روز جمعه صادر شد، موگرینی و استایلیانیدس اتخاذ تدابیر جدی در راستای احترام به قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را خواستار شدند.

همچنین دو طرف، از مسوولان مربوطه خواستند شرایط را برای حضور فعالان حقوق بشر و ارائه کمک‌های انسانی فوری به مردم یمن را فراهم کنند.

جولیان هارنس، نماینده یونیسف در یمن نیز تاکید کرد که زیرساخت‌های خدمات بهداشتی و آموزشی این کشور به شکل گسترده‌ای آسیب دیده‌ و خشونت و آوارگی‌ کودکان یمنی را وحشت زده کرده است. هارنس در بیانیه‌ای اعلام کرد: کودکان یمنی به شدت نیازمند حمایت هستند و طرف‌های درگیری باید تمام تلاش خود را برای حفظ جان کودکان انجام دهند.

در این بیانیه تاکید شده است، هماهنگی‌های یونیسف با گروه‌های داخلی و بین‌المللی برای تامین خدماتی چون آب آشامیدنی، خدمات اولیه بهداشتی، واکسیناسیون، تغذیه، آموزش و برنامه‌هایی برای آشنایی کودکان با انواع مین‌ها ادامه دارد.

یوهانس وان دیرکلاوه، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور انسانی در یمن نیز طرف‌های درگیری را به عدم حمله به تاسیسات زیربنایی شهرها و تلاش برای آسیب نرساندن به شهروندان دعوت کرد.

وی با تشریح وضعیت مردم یمن از جمله 100 هزار خانواده‌ای که پیش از آغاز بمباران در اردوگاه المزرق زندگی می‌کردند، پرداخت و گفت این خانواده‌ها به طور کلی برای رفع نیازهای اساسی خود به کمک‌های خارجی تکیه داشتند.

انتهای پیام

کد N779197