روسیه:تقویت نظامی ناتو در شرق اروپا خطرناک است

روسيه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: تقویت نیروهای ناتو در شرق اروپا اقدامی خطرناک است و ناقض توافقات روسیه با این ائتلاف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: تقویت نیروهای ناتو در شرق اروپا اقدامی خطرناک است و ناقض توافقات روسیه با این ائتلاف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، آلکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: تقویت نیروهای ناتو در مناطق شرق اروپا اقدامی است که به طرز بی‌سابقه‌ای خطرناک بوده که ناقض همه توافقات دوجانبه بوده و مهم‌ترین مساله‌ی آن نیز نقض قانون بنیادین روسیه - ناتو است که همچنان برقرار است.

به گفته لوکاشویچ، این سند می‌گوید طرفین پذیرای این مسوولیت شده‌اند که سلاح‌ها و تجهیزات رزمی خود یا به اصطلاح نیروهای رزمی تاثیر‌گذار را تقویت نکنند هرچند که روسیه بر شفاف‌سازی بر این عبارات تاکید داشته است.

این قانون تصریح کرده است، ناتو و روسیه همراه با دیگر طرف‌های دولتی باید با انجام اقدامات بیشتر به منظور جلوگیری از هرگونه تقویت به طور بالقوه تهدید‌آمیز نیروهای متعارف در مناطق مورد پذیرش قرار گرفته در اروپا از جمله اروپای شرقی و مرکزی ثبات را تقویت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: ما بارها تاکید کردیم که در چنین زمانی باید اصل خویشتن‌داری دوجانبه مورد استفاده قرار بگیرد. اگر قرار باشد که این با واقعیت متناسب باشد، لازم است که این حقیقت را در نظر بگیریم که فدراسیون روسیه نیز این حق را برای خود در نظر گرفته تا این فاکتور اساسی را در برنامه‌ریزی نظامی خود لحاظ کند.

انتهای پیام

کد N778461