واکنش روسها به بیانیۀ هسته‌ای

ایرنا نوشت:

وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه شب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 قطعا بر امنیت خاورمیانه تاثیر مثبت می گذارد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود خاطرنشان کرد: توافق به دست آمده را از نظر تحکیم نظام حقوقی مناسبات بین المللی نمونه بارزی از حل مسایل پیچیده بین المللی از راه تلاش های سیاسی و دیپلماتیک می دانیم.

در این بیانیه آمده است: شکی نیست که توافق به دست آمده در مورد برنامه هسته ای ایران بر اوضاع امنیتی خاورمیانه از جمله با توجه به مشارکت فعالانه تر ایران در حل مسایل و مناقشات منطقه تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

در توافق هسته ای اصل مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه مبنی بر حق قانونی ایران برای داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز و اقدامات مربوط به غنی سازی اورانیوم با کنترل بین المللی بر آن مورد توجه قرار گرفته است.

'مذاکرات طولانی و بسیار پیچیده میان ایران و گروه 1+5 سرانجام به پایان خود نزدیک و شاخص های اصلی برنامه هسته ای ایران تعیین شده است.'

در پایان این بیانیه آمده است: کارشناسان ایرانی و گروه 1+5 در فرصت باقی مانده تا پایان ماه ژوئن باید تنظیم توافقنامه نهایی در مورد برنامه هسته ای ایران را به پایان برسانند که شامل تدابیر فنی و اجرای راهکارها برای حل مسایل فعالیت های هسته ای این کشور خواهد بود.

بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 پنجشنبه شب به وسیله محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس قرائت شد که طبق آن به تمامی تحریم های ایران پایان داده خواهد شد.

5252

کد N778366