سایت انتخاب:اشتباه نکنیم،تحریم ها از امروز لغو نمی شود/مخالفان دولت، قصد بالابردن توقعات را دارند

سایت انتخاب نوشت:

بسیاری از مردم شب گذشته با مشاهده تصاویر محمد جواد ظریف در شبکه های خبری و شنیدن جزئیات بیانیه مشترک، به اشتباه تصور کردند که «توافق هسته ای» امضا شده و تحریم ها علیه ایران از امروز صبح رسما لغو می شود.

این درحالیست که وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که توافقی منعقد نشده و تمامی تحریم های هسته ای پس از توافق هسته ای در نهم تیر لغو می شود.

محمد جواد ظریف شب گذشته در نشست خبری که پس از اعلام بیانیه مشترک برگزار شد، گفت: همه شرکت کنندگان در مذاکرات براساس نیازهای داخلی خود روایت‌هایی را از آنچه اتفاق افتاده مطرح خواهند کرد، ولی ما با جدیت و شجاعت و آنچه مقام معظم رهبری به عنوان نرمش قهرمانانه مطرح کردند تمام تلاش خود را در 3 ماه آینده ادامه خواهیم داد تا توافق نهایی که تنها توافق ما خواهد بود.

یکی از مذاکره کنندگان ارشد ایران نیز با اشاره به مسئله تحریم ها گفت: تحریم ها علیه ایران تنها پس از توافق نهایی در نهم ژوئن لغو می شود.

باتوجه به موارد پیش گفته، انتظار می رود که رسانه ها بالاخص رسانه ملی به دور از سیاسی کاری و با اطلاع رسانی و اگاه سازی صحیح نسبت به آنچه در پایان مذاکرات اعلام شد، توقع برخی مردم را که از امروز تصور لغو تحریم ها و به دنبال آن حل مشکلات اقتصادی را دارند، تا زمان توافق نهایی مدیریت کرده و مانع افزایش بی جهت توقعات شوند.

این درحالیست که به نظر می رسد دامن زدن بر افزایش توقعات مردم، برای سوء استفاده از این اقدام بزرگ و مهم دکتر ظریف، تیم مذاکره کننده و دولت تدبیر، آن روی دیگر سکه ی این ماجراست که بی توجهی مسئولین و اصحاب رسانه به این نکته، می تواند آثار زیانباری بدنبال داشه باشد.

لازم به ذکر است که محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و اعضای تیم هسته ای بارها در طول مذاکرات لوزان اعلام کردند که برای دستیابی به «تفاهم» به سوئیس سفر کرده اند، نه امضا «توافق».

 

 

1717

کد N778332