گروه اعزامی مهر به دور دوم مذاکرات لوزان/۱۳۸

ظریف در توئیتر: راه حل پیدا شد آماده نگارش متن هستیم

سیاسی

ایران و کشورهای ۱+۵ در لوزان به چارچوب های کلی توافق جامع دست یافتند.

به گزارش گروه اعزامی مهر به لوزان،شریف وزیر امور خارجه در صفحه توئیر خود نوشت: راه حل ها پیدا شده است اماده نگارش متن پیش نویس با سرعت هستیم.

مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ پس از حدود یک سال و نیم گفتگوهای فشرده در لوزان سوئیس به چارچوب راه حل همه مسائل اختلافی دست یافتند.

بر اساس تفاهم صورت گرفته طرفین به راه حل هایی دست پیدا کرده اند که می توانند براساس آن نگارش متن توافق جامع برای دست یابی به نتیجه تا ضرب الاجل  ۱۰ تیرماه را آغاز کنند.

 مذاکرات لوزان ۲ از روز چهارشنبه هفته گذشته در حالی آغاز شد که یک هفته قبل نیز ایران و آمریکا مذاکرات فشرده ای را در لوزان داشتند که امید به حصول نتیجه در آن وجود داشت.

 با این حال مذاکرات به هفته دوم فروردین ماه در لوزان به منظور ذست یابی به تفاهمی برای ضرب الاجل پایان مارس موکول شد. هر چند که چنین ضرب الاجلی از سوی ایران پذیرفته شده نیست و بر همین اساس نیز اعلام هر گونه متن رسمی توافق را موکول به زمان پایان نگارش متن توافق در تیر ماه کرد.

 ایران و کشورهای ۱+۵ تا ساعتی دیگر احتمالا در ژنو بیانیه مشترکی را قرائت خواهند کرد. ایران تاکید کرده است که در این مذاکرات هیچ گونه سندی را امضا نخواهد کرد و قطعا توافق تنها یک مرحله خواهد بود که آن همان توافق جامع است.