پس از یک سال و چهارماه،

ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند

سیاسی

پس از یک سال و چهار ماه ایران و 1+5 در گامی مهم در مسیر رسیدن به توافق جامع، توانستند از سد اختلاف‌نظرها و موانع عبور کنند و به راه‌حل‌ها دست یابند. نگارش متن توافق جامع از فردا تا 10 تیرماه، مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به لوزان سوییس، پس از مدت‌ها انتظار برای رفع مشکلات و اختلاف‌نظرها برای حل بحران هسته‌ای روز پنجشنبه 13 فروردین ایران و 1+5 بعد از هشت روز مذاکرات نفس‌گیر در نهایت اعلام کردند که قادر به دستیابی به توافق جامع هسته‌ای هستند.

بر این اساس دو طرف بر سر موضوعات عمده و کلیدی مطرح در چارچوب توافق جامع به تفاهم رسیدند. هنوز هیچ جزییاتی از مذکرات قرار نیست منتشر شود و کارشناسان هیات‌های مختلف در یکی دو هفته آینده به میز مذاکرات برای نگارش متن توافق باز‌می‌گردند.

بیانیه مشترک ایران و 1+ 5 درباره تفاهم بر سر راه‌حل‌های دست یابی به توافق نهایی تا چند دقیقه دیگر از سوی موگرینی و ظریف قرائت می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان چند دقیقه پیش در صفحه توییتر خود نوشت: راه‌حل‌ها پیدا شد، آماده شروع فوری نگارش پیش‌نویس (توافق) هستیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا از لوزان سوییس، نشست عمومی و پایانی وزیران خارجه ایران و 1+5 ساعتی پیش پایان یافت و دو طرف سرانجام به تفاهم درباره راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق نهایی دست یافتند. این همان نشستی است که قرار بود پس از پایان آن، ظریف و موگرینی در کنفرانسی مطبوعاتی بیانیه مشترکی را که همه منتظرش هستند ارائه کنند.

درحال حاضر حدود 500 خبرنگار در محل مذاکرات بی‌صبرانه منتظر ارائه بیانیه و مشخص شدن نتیجه مدتها تلاش دیپلماتیک جهانی برای توافق هسته‌یی ایران و 1+5 هستند.

این خبر تکمیل می‌شود

کد N778213