گروه اعزامی مهر به دور دوم مذاکرات لوزان/۱۳۳

ظریف در پاسخ به مهر:همه راه حلها در دسترسند/ لزوم پذیرش هیئت ها

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای را تشریح کرد.

به گزارش گروه اعزامی مهر به لوزان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش در جمع خبرنگاران در حیاط هتل گفت: مذاکرات پیش رفت خوبی داشته است هنوز به نقطه پایان نرسیده ایم و ظرف ها در حال گفتگو هستند امیداوریم اگر کار خوب پیش برود امکان این باشد که تا آخر وقت امروز اقدامی صورت گیرد برای اطلاع رسانی رسمی و عمومی.

وی گفت: ازابتدا هم گفته بودیم قرار نبود توافقی امضا شود. ما همواره گفته بودیم که فقط یک توافق خواهد بود و آن توافقی است که در پایان مذاکرات در تاریخ ۳۰ ژوئن(۱۰ تیر) انجام می شود.

ظریف ادامه داد: آنچه که امیوداریم امروز انجام شود رسیدن به راه حل هاست البته در مذاکرات چند جانبه فراز و نشیب بسیار زیاداست و اکنون که با شما صحبت می کنم امید به رسیدن به راه حل  های مشترک  در موضوعات امید خوبی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در اینباره که آیا همه راه حل ها اکنون در دسترس است و این موضوع به پایان رسیده بیان کرد: راه حل ها اکنون کاملا در دسترس هستند اینکه همه هیئت ها به عنوان خطوط کلی روی همه راه حل ها توافق کنند نیاز است که اکنون صورت گیرد.

ظریف در پاسخ به این سوال که موارد اختلافی همان 2 ورد قبلی است بیان کرد: اکنون تا حدود زیادی درباره همه موضوعات کما یبش مسئله حل و فصل شده است ولی به این معنا نیست که همه مسائلی که قرار ایت در توافق نهایی بیاید کاملا مشخص است که در متن چگونه خواهد بود. قرار است اگر امروز به نقطه تفاهم برسیم در آینده نزدیکی هیئت ها شروع به کار روی متنی کنند که در اخر ژوئن قرار است متن توافق باشد.

وی در پاسخ به سال دیگر خبرنگار مهر در اینباره که آیا جزئیات راه حل ها در بیانیه امروز منتشر خواهد شد بیان کرد: هنوز بیانیه ای آماده نشده است و من نمی توانم درباره بیانیه ای که آماده نشده است قضاوت کنم.

ظریف در پاسخ به این سوال که مذاکرات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت گفت: انشالله فردا تهرانیم.  

وزیرخارجه کشورمان در پاسخ به اين سئوال كه آيا امشب مذاكرات به پايان مي رسد گفت: من یاد گرفتم پیش بینی نکنم. در دیپلماسی چند وجهی پیش بینی کردن امری اشتباه است. اما امیدوارم که اگر همه چیز خوب پیش برود، آخر امشب یک اطلاع رسانی رسمی داشته باشیم.