ظریف: توافق تیر ماه به شورای امنیت می رود/ تدوین بیانیه آغاز شده است

محمدجواد ظریف,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

محمد جواد ظریف امروز صبح و پیش از آغاز دور تازه گفتگوها دقایقی در کنار خبرنگاران بود و به سوالات آنها پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرآنلاین به لوزان سوئیس محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در ابتدا در خصوص روند گفتگوها توضیحاتی را ارائه داد و تاکید کرد دیشب جلسه طولانی با آقای کری داشتیم و در آن کل راه حل ها را مرور کردیم. این راه حل ها به صورت محورهای کلی که باید از امروز تا ده تیر ماه مورد توافق قرار گیرد و به توافق نهایی ختم شود مورد بررسی قرار گرفته شد. از صبح امروز هم اعضای ۵+۱ مشغول صحبت و مذاکره با یکدیگر هستند.

ایشان در پاسخ به این سوال که بیانیه پایانی چگونه خواهد بود تاکید کرد:بیانیه مطبوعاتی که قرار است دوستان ما روی آن کار کنند هنوز مشخص نیست که امروز باشد یا خیر. هنوز نیاز است بین گروه ۵+۱ صحبت هایی انجام شود. بنابراین نیاز است که این صحبت ها انجام شود. بنابراین اگر امروز توافق در مورد راه حل ها به جایی برسد بیانیه مشترکی توسط خانم موگرینی به نمایندگی از طرف گروه و بنده ارائه  می شود و بعد کار تدوین توافق نهایی آغاز خواهد شود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به کاسته شدن از حجم اختلافات توضیح داد:۵+۱ و اتحادیه اروپا شش کشور و یک سازمان منطقه ای بزرگ هستند که هم منافع و هم دیدگاه های متفاوتی دارند و در نتیجه هماهنگی بین آنها کار بسیار دشواری است، لذا بنده ضمن اینکه معتقدم اگر این مذاکرات به نتیجه برسد و توافقی حاصل شود که حتما باید در چارچوب مقررات بین المللی باشد که تا پایان ژوئن مورد توافق قرار گیرد، امر بی سابقه ای در تاریخ امنیت بین الملل به شمار می رود. اما هنوز تا آن مرحله فاصله داریم. هم دیدگاه های ایران و ۵+۱ و هم دیدگاه های اعضای داخلی ۵+۱ دارای تفاوت هایی هست که باید برطرف شود. ما باید ابتدا به چارچوبی برای توافق دست یابیم و بعد از این چارچوب که ما از آن به عنوان راه حل ها یاد می کنیم و نه یک توافق، بعد از آن رسیدن به آن توافق که باید تا تیر ماه به آن برسیم صورت می پذرد. امری که بسیار هم طاقت فرسا است و همان طور که در این مرحله کار بسیار زیادی صورت گرفت در آن مرحله هم چنین خواهد بود.

ظریف همچنین در خصوص صدور بیانیه هم تاکید کرد: اگر کارها خوب پیش رود که البته ما هنوز تا آن مرحله فاصله داریم امروز این بیانیه از سوی من و خانم موگرینی منتشر خواهد شد. ضمن اینکه من معتقدم پیشرفت خوبی در مذاکرات حاصل شده اما هنوز توافقی در مورد راه حل ها صورت نگرفته است. همانطور که گفتم هر زمان که در مورد راه حل ها به این چارچوب برسیم باید نگارش توافق نهایی را انجام دهیم و در پایان آن، ما توافق خواهیم داشت. برای امروز بیانیه مطبوعاتی در دست تدوین است که هنوز کامل نشده و باید انجام شود.

 ظریف همچنین در پاسخ به سوال خبرآنلاین در خصوص رفتن توافق به شورای امنیت تاکید کرد: زمانی که توافق نهایی امضا شود به شورای امنیت می رود. آن مرحله بعد از مرحله تدوین توافق است. یعنی بعد از اینکه اگر در تیر ماه به توافق رسیدیم آن توافق برای تایید حتما به شورای امنیت می رود.

29308

کد N778079