ادامه مذاکرات در هشتمین روز/احتمال پایان مذاکرات در عصر پنجشنبه

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

هشتمین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 با دیدار هیات‌های ایرانی و آمریکایی از سر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعزامی به لوزان سوییس، مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا و مقامات فنی هسته‌ای دو کشور که شب گذشته آغاز و تا صبح حدود هشت ساعت و نیم به طول انجامید، از سر گرفته شد.

ظریف و کری چهارشنبه شب به همراه معاونانشان و هم‌زمان صالحی و مونیز از ساعت 21 مذاکرات خود را آغاز کردند که تا 5 ونیم صبح پنجشنبه به طول انجامید.

منابع نزدیک به مذاکرات اعلام کردند احتمالا در ساعات اولیه عصر روز پنجشنبه به وقت محلی مذاکرات پایان یافته و دو طرف بیانیه مشترک مطبوعاتی اعلام خواهند کرد.

گفت‌وگوها در مرحله حساس خود در هفته گذشته بر سر دو مورد مهم اختلافی، چگونگی لغو تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های غیر اقتصادی و اشاعه‌ای و نیز تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل جدید با سختی و البته کندی دنبال شد.

این دور مذاکرات قرار بود تا سه‌شنبه برگزار شود اما دو روز دیگر تمدید شد.

وزیران خارجه کشورهای 1+5 روز شنبه و یکشنبه هفته جاری به لوزان آمدند اما برخی از آنها وقتی دیدند مسایل به طور خیلی پیچیده و گسترده فنی هنوز در حال بحث است، با توجه به برنامه‌های کاریشان لوزان را ترک کردند. وزیر خارجه فرانسه که به کشورش بازگشته بود چهارشنبه شب به لوزان بازگشت.

درحال حاضر وزیران خارجه فرانسه و آلمان به همراه هیات‌های مذاکره‌کننده 1+5 در لوزان هستنند اما هنوز احتمال بازگشت وزیر خارجه انگلیس و روسیه وجود دارد.

در این بین اما وزیر خارجه چین دیگر به مذاکرات باز نمی‌گردد و به جای او قائم مقامش حضور دارد.

انتهای پیام

کد N778037