ظریف: طرف مقابل باید تصمیم سیاسی بگیرد

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,محمدجواد ظریف

آقای ظریف در پیاده روی خود رد کنار دریاچه ژنو به چندین سوال خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرآنلاین به لوزان، جواد ظریف دقایقی پیش برای پیاده روی به کنار دریاچه ژنو رفت. او بلافاصله با موجی از خبرنگاران داخلی و خارجی مواجه شد. آقای ظریف در جمع خبرنگاران توضیحاتی در خصوص وضعیت مذاکرات ارائه داد. آقای ظریف تاکید کرد : پیشرفت در مذاکرات به اراده سیاسی بستگی دارد، امری که طرف مقابل در آن ضعف داشته است. 

وزیر خارجه کشورمان همچنین در خصوص رفتن وزرای خارجه کشورهای فرانسه و روسیه و چین اظهار داشت، برخی از مسئولان غربی و وزرای امور خارجه نیاز داشتند تا برای مسائل داخلی به کشورهای خود بازگردند. در صورتی که نیاز باشد وزرا باز می گردند. البته همه گروه ها در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرا حضور دارند.

وی در پاسخ به این سئوال که از بین دو چالش مطرح در کدام پیشرفت داشته ایم گفت: کارها به این دلیل که به جزئیات راه حل ها رسیده است بسیار دشوار است. امیدواریم پیشرفتی حاصل شود. هنوز مذاکرات ادامه دارد و گفتگوها بین تمام هیأت ها ادامه دارد. الان همزمان بین چندین هیأت باید گفتگوها صورت گیرد.

ظریف تصریح کرد: در حال حاضر مذاکرات بین دو هیأت در جریان نیست. بلکه چندین هیأت با نگرانی ها و دیدگاه ها و شاید گرایش های مختلف هم از نظر حقوقی و سیاسی با هم در حال مذاکره هستند به همین دلیل است که کارها مقداری پیچیده تر است .

آقای دکتر  همچنین در پایان گفت: این پیچیدگی هم در بحث توافق میان ایران و کشورها وجود دارد و هم در توافق داخلی بین گروه ۱+۵. 

آقای ظریف در ادامه از خبرنگاران خواهش کرد اجازه دهند قدری پیاده روی کند و از او سوالی نپرسند. 

۳۰۸

 

کد N777833