تاکید معاون ظریف بر تداوم گفتگو با عربستان / انتقاد از اقدامات نظامی علیه یمن

امیرعبداللهیان, روابط ایران و عربستان, عربستان

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی کمک به آوارگان سوریه در کویت با معاون اول نخست‌وزیر و وزیر خارجه کویت دیدار و از برگزاری موفق این اجلاس تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان همچنین در رایزنی با خالد جارالله قائم‌مقام وزارت خارجه کویت در خصوص همکاری‌های دو جانبه و آخرین تحولات منطقه از جمله یمن، عراق، بحرین و سوریه گفت‌وگو کرد.

معاون وزیر امور خارجه ضمن تشکر از امیر دولت کویت جهت برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی کمک به آوارگان سوریه، برگزاری منظم کمیسیون مشترک و کمیته‌های مشترک دو کشور را نشان‌دهنده اراده دو طرف برای توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه دانست.

طرفین سفر سال جاری امیر کویت به تهران را نقطه عطفی در روابط دو کشور خواندند و بر اهمیت سفر رئیس‌جمهور کشورمان به کویت تاکید کردند.

امیرعبداللهیان همچنین با ابراز تاسف از حملات نظامی خارجی علیه یمن و کشته شدن مردم بی‌گناه این کشور در این حملات، خواستار توقف هر گونه اقدام نظامی علیه یمن شد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه گفت: تحولات چند سال اخیر در منطقه نشان داده است که اقدامات نظامی و خشونت‌آمیز نه‌تنها مشکلات را حل نکرده بلکه اوضاع را در عراق، سوریه، بحرین و اخیرا در یمن پیچیده‌تر کرده است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که مشکلات به وجود آمده در این کشورها صرفا راهکار سیاسی دارد، بر ضرورت توقف سریع عملیات نظامی و اقدامات خشونت‌آمیز و انجام گفت‌وگوهای جدی بین اطراف مختلف یمنی تاکید کرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به سوابق دیدار به‌عمل‌آمده فی‌مابین وزرای خارجه ایران و سعودی در نیویورک و دیدار خود با سعود الفیصل در ریاض، بر اهمیت تداوم گفت‌وگوهای دو کشور اشاره و از اقدامات نظامی سعودی علیه یمن انتقاد کرد.

خالد جارالله قائم‌مقام وزیر خارجه کویت نیز با ابراز خرسندی از مناسبات سیاسی فی‌مابین و تشکر از مشارکت کشورمان در این اجلاس، اوضاع یمن را پیچیده توصیف کرد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت نیل به راهکار سیاسی مناسب در قبال تحولات منطقه و به‌ویژه یمن، نقش جمهوری اسلامی ایران را در این تحولات تاثیرگذار دانست.

وی وضعیت آوارگان سوری را ناگوار خواند و هدف از برگزاری این اجلاس را کاهش دردهای مردم سوریه بیان کرد.

انتهای پیام
کد N777815