الهه کولایی در گفتگو با مهر:

«جمهوری اسلامی» پاسخی به مدل غربی‌سازی جامعه ایران بود

سیاسی

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه ایده جمهوری اسلامی و جمع اسلامیت و جمهوریت در یک نظام سیاسی تلاشی برای اداره بهتر زندگی مردم بود گفت: این ایده پاسخی به مدل غربی‌سازی جامعه ایرانی بود.

الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی اظهار کرد: ایده جمهوری اسلامی پیوند میان جمهوریت و اسلامیت و برآمده از متن آرمان های انقلاب اسلامی و بر اساس تجربه های ارزشمند بیش از یکصد سال تلاش برای دموکراتیک‌سازی جامعه ایران جهت اعمال حاکمیت مردم بر سرنوشت خود قابل ارزیابی است.

وی افزود: این ایده در واقع پاسخی به مدل‌های پیش از انقلاب اعم از مدل غربی‌سازی جامعه ایران که نفی هویت ملی و دینی ملت را در پی داشت بود.

کولایی با اشاره به تاکید امام خمینی(ره) مبنی بر پیوند دو واژه جمهوری و اسلامی بدون اضافه و کم کردن هرکدام، گفت: نظامی تا آن زمان بر روی کره زمین با این شیوه و با این ساختار تحقق پیدا نکرده بود، بنابراین ایده جمهوری اسلامی و امکان جمع شدن اسلامیت و جمهوریت در یک نظام سیاسی تلاشی بوده است تا راهکار مناسب برای اداره زندگی مردم، که باورهای دینی خود را ارزش می‌نهند و درواقع مایل به حفظ و پاسداری از آن هستند و در عین حال می‌کوشند از تجربه‌های موفق جامعه بشری نیز بهره گیرند، فراهم شود.

عضو مجمع زنان اصلاح طلب با اشاره به گفتاری از چرچیل مبنی بر اینکه نظام دموکراسی یا درواقع مدل‌هایی که تحت عنوان دموکراسی در جهان شناخته می‌شوند به عنوان بدترین نوع حکومت ها هستند تاکید کرد: چرچیل با بیان این تذکر در عین حال می‌گوید، حکومت‌های دموکراسی بهترین نوع مدل حکومتی موجود است.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین ایده جمهوری اسلامی تلاشی بود تا این مدل موفق در جهان با اندیشه و باورهای دینی مردم ترکیب شود تا مدل جدیدی برای حاکم شدن مردم بر سرنوشتشان بوجود آید.

وی افزود: البته در این منطقه از جهان که قرن‌ها نظام های استبدادی مردم را اداره کرده‌اند بدون شک با صرف بیان یک ایده سیاسی، ظرفیت تحقق آن نمی‌توند ایجاد شود به همین دلیل در طول بیش از سه دهه گذشته ما شاهد تلاش و تکاپوی مستمر برای ظرفیت‌سازی با هدف برپایی این نظام بوده‌ایم.

کولایی تاکید کرد: امروز اتکا به الگوی جمهوری اسلامی برای حاکم شدن مردم بر سرنوشتشان در منطقه پرتنشی که در آن زندگی می‌کنیم و با وجود همه مشکلات و موانع پیش رو، با تلاش ها و پویش‌های صورت گرفته در جریان است.

 استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا این مدل بطور کامل توانسته است اهداف و آرمان‌های انقلاب را تا به این نقطه یعنی سه دهه پس از انقلاب اسلامی محقق کند یا خیر؟  گفت: قطعا بطور کامل خیر، زیرا آنچه که در آرمان های دینی و اندیشه های اسلامی به آن باور داریم یعنی تحقق شرایط و موازینی که با جامعه اسلامی تطابق داشته باشد راهی طولانی را جهت تحقق آن در جامعه، فراروی همه ما قرار داده است.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد مردم ایران در پرتو تجربه‌های ابتدای انقلاب و پس از آن به خوبی دریافته‌اند که برای حاکم شدن بر سرنوشت خود باید در همین چارچوب و بر اساس همین ظرفیت ها بکوشند تا بگونه‌ای بتوانند شعارهای انقلاب اسلامی و از همه مهمتر تحق جمهوریت و اسلامیت نظام را عینیت ببخشند.

کولایی گفت: البته این مهم وعده‌ای الهی است که به این سادگی امکان تحقق آن وجود ندارد بلکه مسیری است طولانی که باید برای رسیدن به آن به تلاش ها و پایداری ها ادامه داد.