آمریکا تعلیق ارسال تسلیحات نظامی به مصر را لغو کرد

سیاسی

رییس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با همتای مصری خود تعلیق ارسال تسلیحات نظامی به مصر را لغو کرده و اجازه ارسال تسلیحات آمریکایی به ارزش 1.3 میلیارد دلار به این کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، در میان تسلیحات ارسالی 12 فروند هواپیمای اف – 16 ، 20 موشک ضد کشتی هارتون و 125 تانک M1 – A1 وجود دارد. ارسال این تسلیحات پس از سرنگونی محمد مرسی، رییس جمهوری پیشین مصر در اکتبر سال 2013 میلادی به تعلیق درآمد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی به عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود گفت که کمک نظامی سالانه آمریکا به ارزش 1.3 میلیارد دلار ادامه می‌یابد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد کمک آتی آمریکا مستقیما به تجهیزات مقابله با تروریسم ، امنیت مرزی ، امنیت دریایی و عملیات‌های ضد شبه نظامیان در شبه جزیره سینا مربوط می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده است: بدین گونه مطمئن می‌شویم که کمک آمریکا برای حمایت از اهداف مشترک در این منطقه از جمله ایجاد یک مصر با ثبات و امن و شکست سازمان‌های تروریستی استفاده خواهد شد.

اوباما در این تماس تلفنی نگرانی‌های آمریکا نسبت به حبس فعالان ومحاکمه جمعی فعالان را ابراز کرده و این کشور را به احترام آزادی بیان ترغیب کرد.

السیسی نیز گفت:‌ادامه یافتن این معاملات نظامی بین واشنگتن و قاهره به نفع هر دو کشور است به خصوص در زمینه مبارزه با تروریسم.

دو طرف هم‌چنین تحولات منطقه به ویژه لیبی و یمن را بررسی کردند.

انتهای پیام

کد N777650