دیدار امیر عبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل متحد

سیاسی

معاون عربی و افریقای وزارت امور خارجه کشورمان در حاشیه کنفرانس بین المللی کمک به اوارگان سوریه در کویت با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و در خصوص اخرین تحولات مبارزه با تروریسم در عراق، وضعیت سوریه و بحران یمن گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات اخیر در یمن و عملیات هوایی نظامی خارجی علیه این کشور نقش سازمان ملل را در جلوگیری از جنگی همه جانبه بین دو کشور بسیار مهم خواند و از اتخاذ تصمیمات یک جانبه علیه کشور یمن ابراز تعجب کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه استمرار عملیات نظامی علیه یمن تبعات خطرناکی برای کشورهای منطقه دارد از دبیرکل سازمان ملل خواست از ظرفیت ها و امکانات خود برای توقف فوری هرگونه اقدام نظامی علیه یمن استفاده کند.

وی افزود: نباید اجازه داد که با تداوم حملات اتش جنگ شعله ورتر شود و امنیت جمعی منطقه به مخاطره افتد.

امیرعبداللهیان نتیجه جنگ فعلی علیه یمن را بی تردید افزایش فزاینده موج جدید تروریسم و افراط گرایی در منطقه و جهان دانست.

معاون وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به محاصره هوایی و دریایی یمن و نیاز شدید مردم این کشور به کمک های دارویی و غذایی، محاصره غذایی و دارویی مردم یمن در نتیجه حملات نظامی را قویا محکوم و تاکید کرد که راهکار نظامی در یمن محکوم به شکست است و گفت‌وگوی ملی و عدم مداخله خارجی تنها راهکار سیاسی موجود است.

معاون عربی و افریقا همچنین با تاکید بر مسئولیت سازمان ملل در قبال تحولات سریع منطقه با ابراز تاسف از استمرار ورود سلاح و عناصر مسلح تروریستی به داخل سوریه بویژه طی هفته های اخیر خواستار نقش فعال تر سازمان ملل در توقف این روند گردید.

امیرعبداللهیان با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه و تاکید بر ضرورت حل سیاسی این بحران به حمایت های کشورمان از طرح استفان دی میستورا اشاره و اظهار کرد: طرح چهار ماده ای جوهوری اسلامی ایران نیز همچنان در دستور کار قرار دارد.

دبیرکل سازمان ملل نیز در این دیدار ضمن تشکر از مشارکت جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی کمک به آوارگان سوریه ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه، روند سیاسی و مبارزه با تروریسم در منطقه را حائز اهمیت خواند و بر نقش سازمان ملل در کمک به روند صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

بان کی مون با اشاره به نقش سازنده و مهم ایران در منطقه، خواستار کمک بیشتر تهران به تحقق راهکار سیاسی در قبال تحولات شد و از همکاری جمهوری اسلامی ایران با نمایندگان دبیرکل در امور سوریه، عراق و یمن تشکر کرد.

انتهای پیام

کد N777633