سومین کنفرانس بین‌المللی کمک به آوارگان سوریه در کویت برگزار شد

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه کشورمان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین‌المللی کمک به آوارگان سوریه شرکت و سخنرانی کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ امیر عبداللهیان ضمن تشکر از بان کی مون دبیرکل محترم سازمان ملل متحد و شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت به دلیل برگزاری این کنفرانس و با ابراز تاسف از خسارت‌های جانی و مالی سنگین تحمیل شده بر مردم سوریه در نتیجه اقدامات تروریستی اظهار کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات سوریه، بر دو اصل مهم استوار بوده است؛ اصل اول حمایت از اصلاحات در سوریه، اصل دوم مخالفت با مداخله خارجی و اینکه هرگونه تغییر و اصلاح در سوریه باید فقط توسط مردم این کشور و در بستر مسالمت آمیز انجام شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان افزود: متاسفانه این دو اصل نه تنها از سوی برخی کشورها رعایت نشد، بلکه تلاش شد تا از تروریسم به‌عنوان یک ابزار برای تحقق هدف در سوریه استفاده شود. غافل از اینکه تروریسم به‌عنوان ابزاری خطرناک می‌تواند بر ضد خودش تبدیل شده و امنیت و ثبات همه را با خطر جدی مواجه سازد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد به راهکار سیاسی در سوریه بوده و تاکید دارد که راه حل بحران، شکل گیری پروسه سیاسی داخلی و گفت‌وگوی فراگیر ملی است. بر همین مبنا از همه طرح‌ها و راه حل‌های سیاسی بویژه طرح استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به طور جدی حمایت به عمل آورده است. جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن واقعیت‌های صحنه سوریه و انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور، طرح چهار ماده ای را ارائه داد.

امیرعبداللهیان با اشاره به مشکلات انسانی در سوریه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بنا بر وظیفه انسانی و اخلاقی خود علیرغم اعمال تحریم‌های ظالمانه، تلاش کرده است تا گام هایی را برای کمک به حل برخی از مشکلات و کاهش رنج و آلام مردم سوریه بردارد. در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران کمک‌های بشردوستانه خود را برای مردم سوریه ارسال کرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان هرگونه کمک انسان‌دوستانه به سوریه را نیازمند یک همکاری جمعی دانست و با تاکید بر تایید و حمایت جدی کشورمان از این اقدام سازمان ملل تاکید کرد: به موازات چنین اقدامی باید در جهت ریشه کن کردن تروریسم و مبارزه جدی و حقیقی علیه تروریستها اقدام جمعی جدی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر مرزها به روی تروریستها بسته شود و همسایگان سوریه نقش خود را در مهار تروریسم ایفا کنند، آموزش و تسلیح تروریستها متوقف گردد، بی تردید تروریسم در درون خفه خواهد شد. در این صورت آوارگان به موطن خود بازخواهند گشت و مشکل انسانی نیز راحت تر حل و فصل خواهد شد. این امر به زمینه سازی و تحقق روند سیاسی توافقی در سوریه نیز کمک خواهد کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: حل مشکلات منطقه از سوریه گرفته تا یمن، تنها با گفت‌وگوی سیاسی امکان پذیر خواهد بود و نه راه حل نظامی. بر همین مبنا جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن حملات هوایی نیروهای خارجی به یمن که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم بی‌گناه گردید، این اقدام را گامی خطرناک و مغایر با مسولیت‌های بین المللی در احترام به حاکمیت ملی کشورها می‌داند و معتقد است توقف فوری حملات هوایی و همه اقدامات جنگی علیه کشور و مردم یمن و تحقق توافقات ملی صورت گرفته میان احزاب و گروههای یمنی در اولین زمان، راه حل مشکلات بوجود آمده دراین کشور می باشد.

انتهای پیام

کد N777616