سخنان آلن اير درباره مذاکرات

آلن ایر, مذاکرات هسته ای ایران

الن ایر سخنگوی فارسی زبان وزرات خارجه امریکا روز گذشته (سی مارس ) با خبرگزاری ترند درخصوص مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،  الن ایر سخنگوی فارسی زبان وزرات خارجه امریکا روز گذشته (سی مارس ) با خبرگزاری ترند درخصوص مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک گفتگو کرد.
در گزارش ترند در مورد این گفتگو آمده است :
آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا می گوید که مذاکرات در مرحله حساسی است و داریم به سختی کار می کنیم.
ایران و شش قدرت جهانی هم اکنون برای دستابی به توافق سیاسی که یک روز به مهلت آن مانده است تلاش می کنند. قرار بود تا 11 فروردین این تفاهم حاصل شود تا راه را برای توافق جامع هسته ای که مهلت آن تا 30 ژوئن است باز کند.
ایر در گفتگو با خبرگزاری ترند می گوید که ‌در این دور از مذاکرات حتما پیشرفت هایی داشته ایم اما تعجب آور نیست که بگویم درچند موارد خیلی مهمی اختلافی کماکان موجود است.
وی گفت که فردا ضرب الاجل است و برای ایران زمان تصمیم گیری فرا رسیده است.
وی افزود : «هدف ما رسیدن به تفاهم مشترک سیاسی بر سر عناصر اساسی توافق جامع است که اگر در این مورد موفق باشیم می توانیم قبل از آخر ماه ژوین با جزییات لازم توافق جامع و ضمیمه های مربوطه را تکمیل کنیم».
ژنباید فراموش کنیم که هدف دولت آمریکا در این مذاکرات، ‌چنانچه آقای اوباما رییس جمهوری ما گفتند این است که مطمئن شویم ایران نمی تواند به بمب هسته ای دست یابد، ‌یعنی چهار راه آن (غنی سازی در نطنر، ‌فردو، اراک یا راه پنهانی) بسته شوند.
به گفته وی، پس هر توافقی باید نگرانی های جامعه جهانی را در این مورد برطرف کند.
ایر می گوید که اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران از طریق راست آزمایی برای این کشور امکان پذیر است. «اگر در این راستا موفق بشویم، تعلیق و نهایتا برداشته شدن تحریم های باصطلاح هسته ای میسر شود. امیدوارم با کوشش و تلاش همه طرف ها این مذاکرات قبل از فرا رسدن آخر ماه مارس به نتیجه برسد»
کد N777300