وزیر خارجه چین: زمان اتخاذ تصمیم‌های قاطع در مذاکرات فرا رسیده است

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

ایرنا نوشت:

وزیر امور خارجه چین اعلام کرد که مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پیشرفت های مهم و قابل توجهی داشته و بهترین زمان ممکن برای اتخاذ تصمیم های قاطع فرا رسیده است.

وانگ یی که این سخنان را یکشنبه شب در لوزان سوئیس بیان می کرد، اظهار داشت: در حال حاضر دستیابی به توافقنامه همه جانبه با منافع طرفها از جمله ایران فراهم است و پکن امیدوار است طرفین گفت وگو، از فرصت بدست آمده استفاده کنند.

وی تصریح کرد: چین همواره در مذاکرات هسته ای موضع ای عادلانه داشته و همچنان به تلاشهای خود در پیشبرد مذاکرات به گونه ای که به نتایج مثبت منجر شود، ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا؛ وانگ یی با بیان اینکه مذاکرات هسته ای ایران و 1 +5 به مرحله حساس نزدیک شده، از طرفین مذاکره کننده خواست برای تسهیل تصمیمات مهم سیاسی درباره موضوع هسته ای ایران با یکدیگر همکاری کنند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که ماراتن گفت وگوها در زمان مقرر به پایان برسد و نتایج مورد نظر حاصل شود.

وانگ، در عین حال دیدارهای فشرده ای نیز با وزیران امور خارجه ایران، فرانسه، آلمان، روسیه و فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشت که به گفته او نتایج دیدارهای انجام شده مثبت بوده است.

خبرگزاری فرانسه روز گذشته از لوزان سوئیس گزارش داد که ایران و گروه 1+5 به توافق موقت در زمینه شروط توافق هسته ای دست یافته اند که ایران آن را تکذیب کرد.

یک مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران در باره فضاسازی رسانه های غربی اظهار داشت: هیچگونه توافقی صورت نگرفته و موضوعاتی همچنان باقی مانده که باید حل و فصل شود.

وی افزود: طرفهای ذیربط بجای این فضاسازیها باید دست از زیاده خواهیهای خود بردارند و تصمیم راهبردی خود را اتخاذ کنند که توافق می خواهند یا فشار.

طی دو روز گذشته تیم ایران ناگزیر از تکذیب چند خبر خبرگزاری های غربی شد که از توافق موقت یا مفاد آن خبر داده بودند.

کشورهای آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه و روسیه در اواسط سال 2013 مذاکره درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را آغاز کردند و در نوامبر (آبان/آذر) همان سال به توافقی موقت دست یافتند.

31 مارس مصادف با 11 فروردین ماه 1394 به عنوان ضرب الاجل توافق بر سر چارچوب کلی توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران تعیین شده است.

قرار است امروز دوشنبه نیز نشست ایران و 1+5 در سطح وزیران خارجه در هتل بوریواژ برگزار شود.

 

23503

کد N776400