در نشست هیات امنای مناطق آزاد تجاری،

روحانی : سیستم بانکی و مالی کشور باید اصلاح شود

سیاسی

رئیس جمهور تأکید کرد: برای رسیدن به رونق اقتصادی به غیر از جذب سرمایه، باید سیستم مالی و بانکی کشور اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در نشست روسای هیات امنای مناطق آزاد سراسر کشور در قشم، با بیان اینکه شرایط کشور روز به روز در حال بهتر شدن است، گفت: تردیدی ندارم که کشور امسال به سمت رونق اقتصادی پیش خواهد رفت و همه باید تلاش کنیم که اقتصاد کشور به رونق و شکوفایی بیش از پیش برسد.

وی خاطرنشان کرد: امروز اقتصاد کشور از دوره رکود خارج شده و تا رسیدن به رونق مطلوب نیز به زمان نیاز دارد و در این مسیر، باید تحرک و شتاب بیشتری ایجاد شود.

روحانی با اشاره به اینکه امسال می‌توان تولید را تقویت کرده و سرمایه را جذب کرد، اظهار داشت: برای اینکه به رونق برسیم، باید تسهیلات لازم فراهم شده و شرایط کسب و کار بهبود یابد؛ در چنین شرایطی است که می‌توان انواع سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کرد و مناطق آزاد نیز با توجه به فرصت و شرایط ویژه ای که دارند، می‌توانند نقش به سزایی در جذب سرمایه داشته باشند.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت توجه به نحوه حمایت و اختصاص تسهیلات لازم در شرایط خروج از رکود و وارد شدن به رونق اقتصادی گفت: باید به گونه ای برنامه‌ریزی و حرکت شود تا اعتماد مردم و سرمایه‌گذاران برای فعالیت اقتصادی جلب و تقویت شود.

وی ادامه داد: رونق اقتصادی نیازمند سرمایه و تکنولوژی است و بدون آن امکان‌پذیر نیست؛ باید شرایطی فراهم شود که سرمایه‌گذاران و تولیدگران نسبت به سودآوری هزینه هایی که انجام می‌دهند، اعتماد داشته باشند و مناطق آزاد برای فراهم کردن این شرایط از ظرفیت های بهتری برخوردار است.

روحانی تصریح کرد: باید زیربناهای لازم را برای تولیدگران فراهم کرده و اعتماد لازم برای آنان را ایجاد کرد و اجازه نداد که به این اعتماد لطمه و صدمه ای وارد شود.

وی با تاکید بر به کار بردن دقت لازم برای شناسایی سرمایه‌گذاران واقعی گفت: باید از ابتدا مراقبت و دقت لازم را به کار گرفت تا سرمایه‌گذار و تولیدکننده واقعی وارد عرصه فعالیت و سرمایه‌گذاری شوند.

رئیس جمهوری با تأکید بر نقش مناطق آزاد در جذب نیروی کار و سرمایه اظهار داشت: اگر مناطق آزاد در این مسیر درست حرکت کنند، می‌توانند به الگویی برای سراسر کشور تبدیل شوند.

جلوی ساحل‌فروشی گرفته شود

روحانی با اشاره بر ضرورت حرکت در راستای «اقتصاد مقاومتی» افزود: اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد را به جذب منابع خارجی و توسعه صادرات موظف کرده است و این اقدامات باید از اولویت‌های مناطق آزاد باشد.

وی اضافه کرد: در گذشته مناطق آزاد به مراکزی برای خرید اجناس تبدیل شده بود؛ در حالی که باید این مناطق مراکزی برای جذب سرمایه در زمینه های مختلف باشند.

رئیس جمهور بر ضرورت جلوگیری و پرهیز از ساخت و ساز غیرقانونی در ساحل دریا تأکید کرد و گفت: ساحل‌فروشی در هیچ جا نباید صورت بگیرد؛ ساحل برای استفاده عموم مردم است و همه باید از آن استفاده کنند.

روحانی در ادامه «جنگل حرا» را شناسنامه و هویت جزیره قشم توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت حفظ و صیانت از آن اظهارداشت: اجرای هر طرحی که بخواهد به این جنگل صدمه بزند، از نظر ما مردود و غیرقابل قبول است؛ جنگل حرا یک سرمایه و ثروت ملی است و با همه توان باید از آن صیانت شود.

رئیس جمهوری در ادامه توجه به گردشگری را مورد تأکید قرار داد و گفت: گردشگری از راه های رسیدن به رونق و افزایش اشتغال است و ضرورت دارد، مورد توجه جدی قرار بگیرد.

ضرورت تهیه شاخص‌های سنجش مناطق آزاد/ لزوم اصلاح سیستم بانکی برای رونق اقتصادی

وی با تأکید بر لزوم تهیه شاخص هایی برای سنجش مناطق آزاد گفت: صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه خارجی، رضایت گردشگر، توجه به محیط زیست و مناطق تاریخی و دینی، رضایت میزبانان و مردم بومی می‌تواند از جمله این شاخص ها باشد.

روحانی با اشاره به اهمیت توجه به رضایت مردم بومی و مسافران و گردشگران، ادامه داد: باید برای گردشگرانی که توان استفاده از هتل ها را ندارند، تسهیلات و امکاناتی فراهم شود که راحت‌تر و آسوده‌تر بتوانند استراحت کنند.

رئیس جمهور اصلاح سیستم مالی و بانکی را مورد تأکید قرار داد و گفت: برای رسیدن به رونق اقتصادی به غیر از جذب سرمایه، باید سیستم مالی و بانکی کشور اصلاح شود و مناطق آزاد با ارائه تسهیلات ویژه می‌توانند در این زمینه نیز الگو باشند.

وی افزود: در منطقه آزاد می‌توان با تسهیلات جدید در زمینه بسیاری از کارها الگویی برای سایر مناطق کشور ارائه کرد.

رئیس جمهور گفت: شرایط امسال به گونه ای است که فضای بین المللی نیز می‌تواند برای فعالیت اقتصادی در کشورمان مفید باشد و یکی از دستورات اقتصاد مقاومتی، دیپلماسی اقتصادی و تسهیل رابطه با کشورهای جهان و بویژه کشورهای منطقه است و مناطق آزاد می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند.

روحانی با تاکید بر تامین آب شرب مردم گفت: معتقدم در تأمین آب شرب مردم باید دولت حمایت و پشتیبانی کند و شرکت «مپنا» نیز اقدام مناسبی در تامین آب آشامیدنی در قشم انجام داده است که می‌تواند در سایر مناطق کم آب نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرد و باید شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی در این زمینه وارد عمل شود.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» اظهار امیدواری کرد: همه همدلانه حرکت کرده و همزبان و هم سخن در یک مسیر باشند و وحدت و اتحاد و دوستی بیش از گذشته در کشور فراگیر شود.

بر اساس این گزارش، در این جلسه تعدادی از روسای مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد کیش، سرخس، ماکو، چابهار و انزلی گزارشی از فعالیت های سال گذشته و برنامه ها و پروژه های سال جاری خود در زمینه های اقتصادی، صنعتی و فرهنگی ارائه کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__hggasdgjhsagd_once']