جیمی کارتر: کارشکنی در بازسازی غزه باعث بروز جنگی جدید می‌شود

غزه

جیمی کارتر با تاکید بر اینکه ایالات متحده و جامعه جهانی باید برای پایان بخشیدن به محاصره صهیونیست‌ها علیه نوار غزه وارد عمل شوند، تصریح کرد که ادامه وضعیت موجود باعث بروز جنگی جدید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکا با نگارش مقاله‌ای که توسط روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، خاطرنشان ساخت که دولت‌های غربی باید اسرائیل را مجبور کنند که از تصمیم خود برای پیگیری سرنوشت تک تک کیسه‌های سیمان وارد شده به نوار غزه صرف نظر کند؛ چرا که تحقق چنین کاری غیرممکن است.

در بخشی دیگر از این مقاله آمده است: با امضای توافقنامه صلحی که نظارت بین‌المللی را با خود داشته باشد، می‌توان جلوی حفر تونل را گرفت.

کارتر با ادعای اینکه توافقنامه صلح به فلسطینی‌ها آزادی و به طرفین، امنیت می‌بخشد، یادآور شد که امضای توافقنامه صلح، رفع محاصره و بازسازی نوار غزه می‌تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز جنگ آتی داشته باشد.

توصیه دیگر کارتر بازگشایی تمامی گذرگاه‌های نوار غزه و پیوند اقتصاد غزه با کرانه باختری بود.

وی تاکید کرد: سخت ترین مانع در راه بازسازی نوار غزه نبود پول است؛ ولی این تنها مشکل نیست. اسرائیل از مجموع چهار گذرگاه نوار غزه، سه مورد را بسته است.

این مقام اسبق آمریکا می‌افزاید: بعد از گذشت هفت ماه از جنگ غزه، هیچ کدام از مشکلات حل نشده است. ساکنان غزه محرومیت بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند و احتمال از سرگیری درگیری مسلحانه بسیار بالا است.

انتهای پیام

کد N775942