مساله یمن محور نشست امروز سران عرب در شرم‌الشیخ مصر

سیاسی

نشست سران کشورهای عربی با محوریت بحران یمن امروز (شنبه) با مشارکت 22 کشور عربی برگزار می‌شود.

نشست سران کشورهای عربی با محوریت بحران یمن امروز (شنبه) با مشارکت 22 کشور عربی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن و برخی رهبران کشورهای کویت، تونس، بحرین، عراق، سومالی، سودان، فلسطین و غیره به منظور مشارکت در نشست سران کشورهای عربی در خصوص اوضاع یمن و دیگر کشورهای عربی که شاهد بی ثباتی هستند وارد شرم الشیخ در جنوب شبه جزیره سینا شده‌اند.

همچنین نخست وزیر الجزایر و نمایندگانی از امارات، عمان و لیبی به منظور حضور در این نشست وارد شرم الشیخ شدند.

طبق اعلام تلویزیون مصر، 14 رئیس جمهور و پادشاه از مجموع 22 کشور عربی شرکت کننده، در راس هیات‌هایی از کشورشان در این نشست که امروز آغاز می‌شود و تا فردا ادامه خواهد داشت، مشارکت می‌کنند.

کرسی سوریه در این نشست خالی خواهد ماند زیرا حکم اتحادیه عرب مبنی بر تعلیق عضویت سوریه همچنان در حال اجرا است.

رئیس جمهور مستعفی یمن پیش از آغاز این نشست با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری خود دیدار و ابراز امیدواری کرد که یمن به سرنوشت کشورهایی که شاهد درگیری‌ها و خشونت‌های طایفه‌ای هستند، دچار نشود.

از سوی دیگر، ریاض یاسین، وزیر خارجه یمن عنوان داشت، مذاکره میان گروه‌های سیاسی یمن همواره ممکن است و مجددا تمامی گروه‌های یمنی را به مذاکره فرا خواند.

نشست شرم الشیخ دو روز پس از آغاز تجاوزات ائتلاف عربی به رهبری عربستان برگزار می‌شود و 11 بند را مورد بررسی قرار می‌دهد که بارزترین آن گزارش نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص اقدام عربی مشترک، مساله فلسطین، درگیری با رژیم صهیونیستی و توسعه اتحادیه عرب و تحولات سوریه، لیبی و یمن و همچنین صیانت از امنیت ملی عربی و مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی است.

پیشتر سامح شکری وزیر خارجه مصر تصریح کرد:‌ تصمیماتی که در نشست سران عربی اتخاذ خواهد شد چه در خصوص اوضاع یمن و یا تشکیل نیروی عربی مشترک، انگیزه و اراده لازم را برای مقابله با چالش‌های منطقه ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N775573