تأکید یک نماینده اصلاح‌طلب بر ائتلاف میان احزاب همسو

انتخابات مجلس

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس پیشنهاد کرد که ائتلاف میان احزاب همسو ایجاد شود و گفت: قطعا این ائتلاف در جریان اصلاح‌طلب می‌تواند به هماهنگ کردن کاندیداها و مردم کمک کند.

حسین امیری خامکانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که خط قرمزی که هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان باید به آن نگاه کنند، اداره کشور طی هفت هشت سال گذشته است، گفت: تبعات این سال‌ها را در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی و به ویژه سیاست‌ خارجی و بی‌نظمی‌های مالی که کشور را گرفتار کرد شاهد هستیم.

وی افزود: در این اواخر شرایط به گونه‌ای بود که تمام اصولگرایان و اصلاح‌طلبان همه معتقد بودند که کشور در چند سال گذشته بد اداره شد به همین دلیل این مسأله باید درسی برای این جریانات باشد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس خاطرنشان کرد: هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان باید قواعد بازی سیاسی را رعایت کنند. در واقع برای این‌که رقیب را از صحنه خارج کنند دست به هر کاری نزنند و اخلاق، ادب و اصول سیاست را رعایت کنند.

امیری خامکانی با تأکید بر این‌که اصلاح‌طلبان باید اتحاد خود را حفظ کنند، اظهار کرد: زیرا عدم حضور اصلاح‌طلبان در دولت و بدنه اجرایی دولت در چند سال گذشته نشان داد که اگر غیر از این باشد بدنه کارشناسی لطمه می‌خورد. البته اصولگرایان نیز نباید تلاش کنند به هر قیمتی شده اصلاح‌طلبان را کنار بگذارند.

وی همچنین با اشاره به این‌که اصلاح‌طلبان همواره باید اتحاد و ازخود گذشتگی را مدنظر داشته باشند، گفت: نیاز به ازخود گذشتگی در بدنه اصلاح‌طلبان وجود دارد که نمونه اخیر آن را در جریان انتخابات گذشته و کناره‌گیری محمدرضا عارف در انتخابات سال 92 شاهد بودیم که این از خود گذشتگی باعث شد، آقای روحانی که مدنظر اصلاح‌طلبان هم بود رأی لازم را به دست آورد. البته اگر چنین نمی‌شد و کشور با همان سیاست چند سال گذشته اداره می‌شد حتماً لطمه بیشتری می‌خوردیم.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ضمن تأکید بر ازخود گذشتگی و اتحاد و نگاه به آینده و گذشته در این جریان به نقش احزاب نیز اشاره کرد و افزود: سیاست‌های چند سال گذشته و تبعات آن در بخش‌های مختلف کشور ناشی از نبود احزاب است. به هر حال ما نیاز به چند حزب شناسنامه‌دار داریم که بر اساس قانون اساسی نیز تشکیل شده و اصول آن را رعایت کنند.

امیری خامکانی با بیان این‌که قطعاً مردم به برنامه احزاب رأی خواهند داد،‌ گفت: احزاب باید هم در قبال برنامه‌ای که ارائه کرده‌اند و هم در قبال کاندیدای مورد نظر خود که او را به مجلس یا دولت فرستاده‌اند، پاسخگو باشند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس تأکید کرد: اگر بخواهیم به دموکراسی واقعی برسیم و کشور به قول معروف بر روی خطوط زیگزاگی حرکت نکند قطعاً احزاب می‌توانند جلوی این تنش‌ها را گرفته و جاده صاف‌کن باشند.

امیری خامکانی با بیان این‌که در انتخابات آتی نیز باید بیشتر احزاب ورود کنند، اظهار کرد: خوب بود اگر دو یا چند حزب اساسی داشتیم، اکنون احزاب وجود دارد اما به طور کوچک شکل گرفته‌اند. شاید بهتر باشد که ائتلافی میان احزاب همسو شکل بگیرد و این ائتلاف در جناح‌ها خصوصاً در احزاب همسو در میان اصلاح‌طلبان می‌تواند به هماهنگ کردن کاندیداها و مردم و نهایتاً رأی مردم کمک کند.

انتهای پیام

کد N775394