از دید دانشجویان؛

جنبش دانشجویی در دولت یازدهم چگونه عمل کرد؟

دانشجويي

فعالان دانشجویی، جنبش دانشجویی در دولت تدبیر و امید را با نشاط‌تر از گذشته توصیف کرده‌اند و آینده بهتری برایش متصور هستند. برخی از آن‌ها در پاسخ به این سوال که جنبش دانشجویی را در دو سال گذشته چگونه ارزیابی می‌کنید، پاسخ دادند که به فضای با نشاط دانشگاه‌ها امیدوارند اما مطالباتی نیز دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به ریاست رسیدن حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در انتخابات سال 92، بذر امید برای گشایش فضای مدنی و اجتماعی را در دل خیلی از تشکل‌ها، احزاب و سازمان‌های مردم‌نهاد کاشت. بسیاری از این نهادها که فعالیت‌های قانونی‌شان چند سالی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود، امید داشتند تا با تدبیر دولت جدید توانایی حضور در عرصه اجتماعی را بازیابند. از همین امیدواران باید به عنوان حامی اصلی دولت یازدهم نام برد. از میان همه حامیان دولت تدبیر و امید می‌توان نقش جنبش دانشجویی را در پیروزی آن، مهم و کلیدی دانست. بسیاری از دانشجویان نه تنها در دوران کاندیداتوری رئیس‌جمهور و جشن پس از پیروزی روحانی ، شور و شعف خود را از انتخاب انجام شده اعلام کردند، بلکه بعد از ریاست روحانی نیز با ابراز امیدواری به آینده و آغاز فعالیت دانشجویی در دانشگاه‌ها نشان دادند که جنبش دانشجویی یکی از مهم‌ترین دلایل پیروزی دولت در انتخابات سال 92 بوده است. البته خود رئیس‌جمهور، اعضای کابینه، موافقان و مخالفان دولت نیز به این امر واقف هستند. دولتی‌ها با شعارهایی که مخاطب‌شان جامعه دانشگاهی است، سعی در حفظ این رابطه دارند و مخالفان دولت با سیاسی دانستن اقدامات وزارت علوم، انتخاب وزیر و روسای دانشگاه‌ها برای متشنج کردن این رابطه تلاش می‌کنند. اما گله دو ساله همه تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی از رئیس جمهور با وجود تاکید او بر لزوم نقد دانشجویی، همچنین نیاز به ارتباط با فضای دانشگاهی این است که روحانی به عنوان یک رئیس جمهور حامی جنبش دانشجویی در دو ساله کاری‌اش 6 بار! بیشتر در دانشگاه حضور پیدا نکرده و در هر کدام از این حضورها نیز آنچنان که باید وقت برای شنیدن صحبت‌های دانشجوها نگذاشته است؛ حتی گاهی گله‌ها شدیدتر شده و دانشجوها گفته‌اند که سهم تشکل‌های مختلف برای حضور در سالن سخنرانی رئیس جمهور، نه تنها مساوی نبوده است بلکه اکثریت صندلی‌های سالن نیز به جای آنکه با دانشجوها پر شود به دولتمردان و روسای دانشگاه‌ها اختصاص یافته بود. با این حال جنبش دانشجویی کماکان به عنوان نیروی محرک نظام، در کنار دولت و جدا از فعالیت های حزبی و سیاسی‌کاری‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد و به آینده امیدوار است.

علی پهلوان، دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با تأکید بر ذات مطالبه‌گر جنبش دانشجویی، گفت: جنبش دانشجویی کاری جز مطالبه‌گری نمی‌تواند انجام دهد. بارها فریاد زده که باید به تولید داخلی توجه شود، از مردم خواسته به این نکته توجه کنند و حتی با همایش‌هایی سعی در تبیین آن داشته است. در حوزه فرهنگی هم مطالبه‌گری‌هایی داشته و انتظاراتش را گفته است.

مهدی فرنیان رئیس سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار نیز با بیان اینکه فضای دانشجویی بعد از انتخابات سال 92 بانشاط‌تر گذشته شده است، تصریح کرد: دانشجویان امیدوارانه مطالباتشان را پیگیری می‌کنند اما نیازمند همکاری دولت نیز هستند. با توجه به تغییرات زیادی که در وزارتخانه علوم، تحقیقات و فنآوری انجام شد، مشکلات زیادی برای ثبات مدیریتی این وزارتخانه به وجود آمد که باعث شد تغییرات لازم در مدیریت کلان و آداب پاسخگویی این وزارتخانه ایجاد نشود. همچنین باید گفت که کرسی‌های آزاداندیشی به معنای واقعی برگزار نشده با این حال با توجه به دولت قبل نسبت به آن فضا بهتر شده است.

از سوی دیگر مسعود احمدزاده، سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با گله از استیضاح وزیر علوم، تاکید کرد: جنبش دانشجویی آن‌طوری که باید در سال 93 فعالیت نداشته است. با حضور فرجی دانا به عنوان وزیر، دانشگاه از شرایط تک صدایی خارج شد اما در بحث استیضاحش، آن فضای پرشور دوباره فروکش کرد و جنبش دانشجویی هنوز نتوانسته آن‌طوری که باید خودش را در دولت جدید نشان دهد. البته شاهد اتفاقات خوبی هم بوده ایم و امیدواریم شرایط بهتر هم بشود. البته نباید فراموش کنیم که هنوز شعارهای دولت نسبت به این جنبش تحقق پیدا نکرده و خیلی از اخراج‌ها و احضارهای دانشجویی پیگیری نشده است.

هم‌چنین امین مجیدی‌فرد، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این‌که «آیین‌نامه‌های تشکل‌های دانشجویی نیاز به اصلاحات دارد»، اظهار کرد: آیین‌نامه تشکل‌های دانشجویی نیاز به اصلاح دارند در این زمینه پیشنهادهایی نیز به وزارت علوم داده‌ایم. تشکل‌ها در خیلی از موارد به حمایت‌های ساختاری نیازمند هستند. تشکل‌هایی که در دانشگاه‌ها ایجاد می‌شوند نباید فردمحور باشند زیرا این معضل دانشگاه را از هم می‌پاشد. باید فضای دانشجویی از این که هست بازتر باشد.

وحید ولدی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان نیز خواستار تحولات بنیادی در حوزه فعالیت جنبش دانشجویی شد و ابراز عقیده کرد: در فضای فعالیت‌های دانشجوی تعریفی از خوب یا بد وجود دارد. اگر خوب بودن را زیاد بودن فعالیت‌های دانشجویی در نظر بگیریم در سال گذشته این جنبش خوب عمل نکرده است. مسلماً با روی کار آمدن دولت جدید فضا برای کار دانشجویی بهتر شده است. همچنین یک سری آزادی عمل‌ها که از سال 88 به دلیل عدم قدرت مدیریت بحران دولت وقت از دانشجویان گرفته شده بود به ‌آنان بازگشت. در دولت فعلی نیز تعدد تشکیلات‌های دانشجویی ابهام ایجاد می کند. انجمن‌ها کنار هم جمع شده‌اند اما در ادامه هم حرکت نمی‌کنند. تغییرات بنیادین باید در زمینه فعالیت‌های دانشجویی ایجاد شود.

هم‌چنین امین پورکمالی ، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشکده فنی شیراز با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی، گفت: نامه رهبری این احساس را در ما جوانان به وجود آورد که ما نباید فقط به فکر خودمان باشیم ،بلکه باید به جوانان کل دنیا فکر کنیم. باید از طریق تحقیق و گفت‌وگو فعالیت‌های جوانان را در هر زمینه‌ای افزایش دهیم. ایران اسلامی نیازمند چنین جریان‌هایی است.

علامه عزیزی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، نیز تصریح کرد: جنبش دانشجویی بعد از یک سکوت هشت‌ساله که از دوران دولت آقای احمدی نژاد شروع شده بود، توانسته است روی پای خود بایستد. فعالیت‌های خوبی داشته است و رشد مثبتی دارد و آینده مثبتی هم برای آن متصور هستیم.

امید چوپانکاره مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد نیز گفت: جنبش دانشجویی مثل سال‌های قبل فعال بوده است. نمونه‌اش اعتراضات وسیع آنها به کاریکاتور توهین‌آمیز پیامبر (ص) بوده است. البته فعالیتش کافی نیست و نیازمند فعالیت‌های بیشتر است.

هم‌چنین محمد محمودی، دبیرکل اتحادیه‌های تشکل اسلامی و سیاسی دانشگاه آزاد دولت را عامل نشاط دانشگاه ها دانست و اظهار کرد: با ترغیب دولت جدید، تشکل‌های دانشجویی از حالت رخوت بیرون آمده‌اند. در دولت قبلی همه چیز از بین رفته بود، فعالیت دانشجویی نیز از بین رفت . دولت جدید و تیم وزارت علوم به ویژه دانشگاه آزاد در کارهای تشکلی بسیار قوی حرکت کردند و روحی در کالبد دانشجویی دمیدند و باعث شد روی پا بایستند و آرام آرام قدم بردارند.

رضا نظری، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با انتقاد از شرایط فرهنگی جامعه گفت: یکی از رسالت‌های جنبش دانشجویی که متاسفانه نادیده گرفته شده گفتمان‌سازی پیرامون اهمیت و جایگاه فرهنگ است. متاسفانه نگاه درستی در خصوص فرهنگ وجود ندارد. همه باید توجه داشته باشیم که فرهنگ از اقتصاد نیز مهمتر است. باید اعلام کرد که مردم ما در رابطه با فرهنگ نزول کرده‌اند و پیشرفتی نداشته‌ایم.

انتهای پیام

کد N775334