درخواست سئول از کره شمالی برای آزادی دو تبعه کره جنوبی

سیاسی

کرۀ جنوبی امروز (جمعه) از مقامات کرۀ شمالی خواست دو تبعۀ این کشور را که به اتهام جاسوسی دستگیر شده‌اند، آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، این دو تبعه کره جنوبی روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پیونگ یانگ شرکت کرده و به جاسوسی علیه دولت کرۀ شمالی اعتراف کردند.

مقامات کرۀ شمالی اعلام کردند، از این دو تبعه کره جنوبی مدارکی به دست آورده‌اند که ثابت می‌کند آنها در عملیات جاسوسی علیه کرۀ شمالی با سرویس‌های جاسوسی آمریکا و کرۀ جنوبی همکاری داشته‌اند.

لیم بیونگ کوئل، سخنگوی وزارت اتحاد کرۀ جنوبی ضمن ابراز تاسف از این اقدام کره شمالی گفت: پیونگ‌یانگ دو تبعۀ کره جنوبی به نام‌های "کیک کوک جی" و "چون گیل" را با اتهامات پوچ و واهی بازداشت کرده است. این اقدام کرۀ شمالی نه تنها مخالف موازین بین‌المللی بلکه ناقض حقوق بشر است.

تنش جدید میان دو کره در حالی بوجود آمده که رهبران این دو کشور طی هفته‌های اخیر از امکان مذاکرات بی واسطه و مستقیم سخن گفته بودند.

اوایل سال جاری میلادی، کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی از پیشنهاد مذاکرۀ مستقیم که از سوی مقامات کرۀ جنوبی ارائه شده بود، استقبال کرد.

وی در واکنش به این پیشنهاد گفته بود: دلیلی نمی‌بینم که دستی را که مقامات دولت کرۀ جنوبی دراز کرده‌اند، رد کنم.

شبه جزیرۀ کره بعد از جنگ جهانی دوم به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و روابط دو کشور از زمان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ تاکنون پرتنش بوده است.

انتهای پیام

کد N775215