ظریف: هیچ شکی در اراده سیاسی مقامات ایران برای توافق نداریم

مذاکرات هسته ای ایران, محمد جواد ظریف

وزیر خارجه ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی اراده سیاسی لازم برای توافق هسته‌ای را در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری داراست و برای دستیابی به توافق به اراده سیاسی طرف مقابل نیاز است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به لوزان سوییس، محمدجواد ظریف صبح روز جمعه پیش از شروع مذاکرات در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی خوش‌بینی‌ها برای رسیدن به نتیجه در رسانه‌های غربی و احتیاط ایران در این زمینه، گفت: ما هیچ گاه به حرف‌هایی که به نقل از منابع نزدیک مطرح می‌شود، توجه نمی‌کنیم.

او گفت:‌ فضاسازی در کنار مذاکرات یکی از برنامه‌هایی است که همواره از سوی طرف مقابل دنبال می‌شود.

ظریف افزود: مذاکرات بسیار سخت و پیچیده است و فراز و نشیب‌های جدی دارد و در مراحل مختلف دیدگاه‌های مختلفی مطرح می‌شود. برخی مواقع اختلاف نظرهایی‌ در داخل گروه مذاکره کننده با ما یعنی طرف مقابل وجود دارد و این امر باعث می‌شود که دیدگاه‌های متناقض و متفاوتی مطرح شود.

وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: بنابراین نیاز است که با جدیت و دقت و حوصله کار را پیش ببریم تا ببینیم که توافق ممکن است یا خیر.

ظریف گفت: ما همواره گفته‌ایم که توافق کاملا امکانپذیر است. توافق جامع و کامل؛ این که چه زمانی نگاشته شود و نگارش آن شروع شود یک بحث است، اما این که مفاهیم و راه‌حل‌ها پیدا شود بحث دیگری است. احساس می‌کنم که حتما می‌توانیم به راه‌حل‌ها دست پیدا کنیم. ولی دستیابی به راه‌حل نیاز به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل دارد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: دلیل آن که به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل تأکید می‌کنم این است که جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی در بالاترین سطوح در سطح مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور را دارد. مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی خود فرمودند که همه در ایران خواهان رسیدن به توافق برای حل موضوع هسته‌ای هستند؛ لذا ما هیچ شکی در اراده سیاسی از سوی ایران نداریم. باید همین اراده را با همین جدیت و اتفاق نظر از سوی همه مذاکره کنندگان طرف مقابل ببینیم تا بتوانیم به توافق برسیم.

انتهای پیام
کد N775154